SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Inšpirovala ju návšteva železiarstva, odvtedy maľuje kompresorom

Rada tvorí nepredvídateľne a v maľbe sa nebojí použiť i mop na umývanie podlahy. Patrícia Koyšová

Ďalšou umelkyňou, ktorú vám predstavíme, je Patrícia Koyšová vo filme "Ťažké ľahkosti". Maliarku dlhodobo fascinuje proces vzniku obrazu. Vynachádzanie nových techník pri maľovaní nazýva svojím osobným "laboratóriom". Bádanie, či je v dnešnej dobe ešte vôbec možné prísť s novým spôsobom tvorby ju sprevádza odkedy prvý raz napla plátno. Obrazy, ktoré maľuje za pomoci kompresora, lakovníckej a ofukovacej pištole či stierky, sú vo výsledku abstraktnými kompozíciami so silným vizuálnym účinkom. Obrazu sa snaží dotýkať čo najmenej. Maľbou nevyjadruje svoje emócie, ale snaží sa vzbudiť divákovu zvedavosť a naštartovať predstavivosť. Zámerne pracuje s náhodou, nepredvídateľnosťou a výtvarnými možnosťami svojich experimentov.

Kto sú dnešní maliari, ako žijú a čo tvoria? Koho na slovenskej scéne nemožno prehliadnuť? Ako vzniká obraz a ako sa naň treba pozerať? Hľadajte odpovede aj v cykle krátkych filmových portrétov, ktoré vám prináša galéria Schemnitz.

Filmové portréty umelcov vznikajú na podnet galérie Schemnitz v Banskej Štiavnici. Predstavujú umelcov vybraných najmä spomedzi predstaviteľov súčasnej maľby a grafiky. Film zachytáva autora nielen počas tvorby (často diel, ktoré návštevník uvidí naživo v galérii), ale aj v bežných životných situáciách. Filmy vznikajú v spolupráci tvorcov Mareka Janičíka (réžia) a Petra Kováča (kamera, strih) na námet Ivana Ladzianskeho a tímu občianskeho združenia Terra Artis ( Ivan Lukáč, Diana Majdáková).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá