SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

V tradičnej lomskej rodine hovorili po goralsky, škola za to rodičov hanila

Nehaňte Jána Vetráka, aj vďaka nemu budú Lomčania vedieť odkiaľ prišli a ako žili.

Pôvodne sme za Jánom Vetrákom prišli do rozprávkovo zasneženého Lomu nad Rimavicou natáčať diel o goralských krížoch. Keď sme však videli, čomu všetkému sa venuje, nedalo nám nepodeliť sa o to.


Ján Vetrák je vyučený stolár a momentálne pracuje ako školník v základnej škole v Hriňovej. Každú voľnú chvíľu využije na únik zo svojho panelákového bytu do svojho rodiska - neďalekého Lomu nad Rimavicou.

img_1847_r6267.jpg

img_1909_r4811.jpg

dsc_0119_r1378.jpg

Túto rázovitú obec, ktorá je so svojimi 938 m. n. m. jedna z najvyššie položených na Slovensku, založili Gorali z Oravy, ktorí mali za úlohu vyťažiť drevo po veternej kalamite a dodávať ho do neďalekej sklárskej huty na Sihle.

img_3076_r9440.jpg


Ján Vetrák sa tu vo svojom rodičovskom dome veru nenudí. Popri starostlivosti o dom, kravy, ovce a sliepky trávi najviac času vo svojej dielni. Pri takom krásnom výhľade z veľkého okna dielne na masív Veporských vrchov sa mu ani nečudujeme. Z dreva vyrába takmer všetko. Pracovné nástroje, pastierske palice, šindle, jarmá na voly, kríže, dokonca aj biče. Ľudia v dedine, ale aj chalupári už vedia za kým majú ísť, keď potrebujú niečo opraviť, vyrobiť, alebo pokryť strechu drevenými šindľami.

img_1775_r9238.jpg

img_1777_r2951.jpg

img_1780_r2986.jpg

Tie Ján Vetrák vyrába už pomocou stroja, ale dokáže ich samozrejme urobiť aj ručne. Sadne na "stolicu", chopí sa dokonale naostreného obojručného noža a predvedie nám, ako sa to robí. Ručné obrábanie šindľov však dnes nikto nezaplatí. Vzápätí chytí do zveráku kus opracovaného dreva, z ktorého raz bude jarmo na voly, začne doňho šikovne vytesávať ornamenty a na naše otázky odpovedá po goralsky. Je totiž jedným z mála posledných potomkov prisťahovaných Goralov v Lome nad Rimavicou, ktorí ešte ovládajú ich pôvodnú reč. Goralština sa podľa neho pomaly vytráca, mladí nechcú "gvariť ". Ale nájde sa ešte zopár chlapov, ktorí sa inak ako po goralsky medzi sebou nerozprávajú.

img_1789_r8176.jpg

img_1793_r4638.jpg

img_1794_r8079.jpg

Prehliadka Vetrákových schopností však zďaleka nekončí. Zavedie nás do vynoveného podkrovného priestoru v dome, kde má odložené všakovaké zozbierané artefakty - truhlice, kapsy, píšťalky a množstvo originálnych krojov. Všetky tieto veci pochádzajú z Lomu nad Rimavicou a ich majiteľ ich starostlivo uchováva ako v múzeu. O každom kuse odevu vie niečo porozprávať, komu patril a na čo sa používal.


Nehaňte Jána Vetráka, aj vďaka nemu budú Lomčania vedieť odkiaľ prišli a ako žili. Ostáva nám dúfať, že Gorali v tejto krásnej obci tak skoro nevymiznú.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu