SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Vycestovala na pol roka na Bali, aby zistila, čo je pre ňu v živote podstatné

Krátke rozprávanie vás prevedie svetom mladej maliarky, ktorá spája umeleckú tvorbu s osobným životom.

Kto sú dnešní maliari, ako žijú a čo tvoria? Koho na slovenskej scéne nemožno prehliadnuť? Ako vzniká obraz a ako sa naň treba pozerať? Hľadajte odpovede aj v cykle krátkych filmových portrétov POD OBRAZ, ktoré vám prináša galéria Schemnitz.

Prvou umelkyňou, ktorú vám predstavíme, je Kristína Mésároš vo filme "Pod povrchom". Krátke rozprávanie vás prevedie svetom mladej maliarky, ktorá spája umeleckú tvorbu s osobným životom. Kdekoľvek žije, alebo sa dočasne pohybuje - či už je to Rakúsko alebo Indonézia - reaguje umením na svoje okolie. Vo svojich maľbách popisuje drobné udalosti, detaily a reálie daného prostredia, ktoré by inak ostali nepovšimnuté. Rozpráva mikropríbehy jednotlivcov či celých krajín. Niekedy vytvára ich fiktívne konce, inokedy ich lyrickou štylizáciou prenáša do inej reality. Vlastné spomienky a zážitky podáva ďalej v takej podobe, aby si našli svojich divákov a obohatili ich videnie sveta.

Kristína Mésároš (1981) je absolventkou štúdia grafiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Patrí k výraznej generácii maliarov, ktorí na scénu súčasného vizuálneho umenia nastúpili v posledných desiatich rokoch. Vystavuje, zúčastňuje sa tvorivých pobytov a súťaží na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku a v Slovinsku. Niekoľkokrát bola finalistkou ceny VÚB maľba roka. Zastupujú ju súkromné galérie v Bratislave, Banskej Štiavnici a Pelhřimove (CZ). Aktuálne žije s rodinou v Rakúsku.

Filmové portréty umelcov vznikajú na podnet galérie Schemnitz v Banskej Štiavnici. Predstavujú umelcov vybraných najmä spomedzi predstaviteľov súčasnej maľby a grafiky. Film zachytáva autora nielen počas tvorby (často diel, ktoré návštevník uvidí naživo v galérii), ale aj v bežných životných situáciách. Filmy vznikajú v spolupráci tvorcov Mareka Janičíka (réžia) a Petra Kováča (kamera, strih) na námet Ivana Ladzianskeho a tímu občianskeho združenia Terra Artis ( Ivan Lukáč, Diana Majdáková).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá