SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Večera s Havranom

Večera s Havranom je diskusná relácia RTVS o spoločenských fenoménoch s moderátorom Michalom Havranom a jeho hosťami každý utorok večer na Dvojke.
 

Sú Romovia príťažou, alebo potenciálom Slovenska?

Rómov nechce nikto za susedov a ľudia sú presvedčení, že za neprispôsobivosťou nie je zlá sociálna situácia, ale kultúrna a rasová predispozícia.

Vzťah majoritného obyvateľstva k Rómom nadobúda v niektorých prípadoch podobu extrémizmu. Krajina zažila pokusy o pochody ponášajúce sa svojou atmosférou na pogromy. V miektorých mestách stavajú segregačné múry, politické hnutia s protirómskou agendou majú svoju stálu základňu. Slováci sa podľa prieskumov nepovažujú za rasistov, ale. Rómov nechcú mať za susedov a sú presvedčení, že za neprispôsobivosťou nie je zlá sociálna situácia, ale kultúrna a rasová predispozícia. Ako sme sa dostali do takejto situácie, prečo sa milióny eur na pozdvihnutie Romov využívajú tak ako sa využívajú, kto je za to zodpovedný a nakoniec, ako z toho von. Hrozia nám ešte rozsiahlejšie násilnosti, ako tie, ktoré sme videli v Krásnohorskom podhradí, sú Romovia naozaj príťažou, alebo naopak, podceňovaným potenciálom Slovenska?

Hosťami Michala Havrana sú: Irena Biháriová, právnička, Laco Oravec, programový riaditeľ, Nadácia Milana Šimečku a Vladimír Ledecký, starosta Spišského Hrhova.

Ďalšiu časť relácie na tému Prečo sa počas Vianoc prejedáme? Sledujte v premiére v utorok 16. decembra o 22:05h. na Dvojke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu