SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Poď k nám študovať a nájdeš si prácu

Ekonomická univerzita spúšťa kampaň. Chce osloviť rómskych maturantov, aby sa prihlásili na vysokú školu.

„Aj ty máš šancu!," odkazuje Ekonomická univerzita rómskym stredoškolákom a v spolupráci s Centrom pre výskum etnicity a kultúry pomôže tým, ktorí sa chcú stať jej študentmi. Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv 10.decembra 2014 Ekonomická univerzita v Bratislave (EUBA) a Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) spoločne predstavujú prvý program, ktorý podporí rómskych stredoškolákov v ich ďalšom štúdiu. Podstatou ľudských práv je totiž šanca na dôstojný život.

Cieľom programu Aj ty máš šancu! je pomôcť prekonať obrovské rozdiely v dostupnosti vysokoškolského vzdelania pre Rómov a Nerómov. Podľa výskumov Rozvojového programu OSN z roku 2010 má len 0,3 % Rómov na Slovensku vyššie ako stredoškolské vzdelanie. Za týmto nízkym číslom viaceré faktory - od extrémnej chudoby, v ktorej mnohé rómske rodiny žijú, až po predstavy o tom, na čo rómske deti majú. Veľa šikovných rómskych študentov si napríklad vyberá štúdium sociálnej práce, pretože prevláda predstava, že Rómovia nechodia na školy technického či ekonomického zamerania. Štúdium sociálnej práce pritom ponúka len veľmi obmedzené možnosti uplatnenia na trhu práce.

Rómski študenti, ktorí sa zapoja do programu Aj ty máš šancu!, budú môcť využiť napríklad bezplatné prípravné kurzy, pomoc pri hľadaní ubytovania či získavaní štipendií. Študentský parlament im v spolupráci s koordinátorkou programu pomôže tiež pri zorientovaní sa na škole a s doučovaním. Rómski študenti budú, samozrejme, musieť splniť všetky podmienky na prijatie na univerzitu, vrátanie prijímacích skúšok. Ak uspejú, do univerzitných lavíc zasadnú v septembri 2015..

Iniciátori programu rátajú s tým, že zo začiatku uchádzačov o takéto univerzitné štúdium nemusí byť veľa, a vedia, že ide o dlhodobý proces. Práve preto je najvyšší čas s ním začať. Ak sa chceme v tejto krajine niekam posunúť je potrebné rozširovať strednú a vyššiu vrstvu Rómov, ktorí budú ekonómami, technikmi, IT odborníkmi alebo doktormi. Každý človek si zaslúži šancu. Program prekonáva rozšírenú predstavu, že Rómovia môžu vykonávať len manuálne práce. Nadväzuje na úsilie množstva iných organizácií, ktoré sa snažia o to, aby aj rómske deti získali kvalitné predškolské, základné a stredoškolské vzdelanie.

Viac informácií môžete získať na

http://www.cvek.sk/main.php?p=akclanok&lang=sk&lange=sk&id=316 alebo na ajtymassacnu@cvek.sk

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu