SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Večera s Havranom

Večera s Havranom je diskusná relácia RTVS o spoločenských fenoménoch s moderátorom Michalom Havranom a jeho hosťami každý utorok večer na Dvojke.
 

Prečo sa ľudia sťahujú z mesta na samotu?

Návrat do divočiny, alebo späť k tradícii. Je to móda, alebo niečo, čo nikdy nevymizlo?

Návrat do divočiny, alebo späť k tradícii. Kto sú ľudia, čo opúšťajú mesto, aby sa usadili na opustenom vidieku? Aké majú motivácie, sú slabí, alebo naopak silní? Je to móda, alebo niečo, čo nikdy nevymizlo?

Historik Bronislaw Geremek hovoril o marginálnych sociálnych štruktúrach európskeho stredoveku. V lesoch žili ľudia, stojaci mimo zákon, liečiteľky a príslušníci siekt. Do lesov utekali ľudia počas vojen, samoty a lazy boli na jednej strane bezpečným miestom, no ich metafyzická neukotvenosť v kresťanstve robila z ich obyvateľov podozrivých. V 19. storočí sa les a samota menia na nový ideál, namiesto organizácie mesta sa vyzdvihuje prirodzenosť bytia v prírode a túžba po návrate k harmonickému životu. Bol ale naozaj taký? Nie je pastorálne a bukolické prežívanie života iba literárnou fikciou, ktorá sa zhmotnila v anglickom romantickom koncepte "pobytu na vidieku"?

Hostia: Róbert Jankevich , lazník zo Záježovej , Martin Priečko , etnológ a špevialista na komunity a Michal Hvorecký, spisovateľ.

Ďalšiu časť relácie na témuNie som rasista, ale Sledujte v premiére v utorok 2. decembra o 22:10h. na Dvojke.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu