Nehaňte ľud môj
Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.
Kožený opasok našim predkom slúžil ako zdravotná pomôcka pri práci.
Ľubomír Medveď z Čierneho Balogu sa k práci s kožou dostal cez folklórny súbor. Ako dlhoročný člen Mostáru z Brezna potreboval sem-tam opasok či krpce opraviť a neskôr sa pokúsil vyrobiť prvé vlastné výrobky.
Učiteľa nemal, na všetko musel prísť sám, cenné informácie však získaval aj z odbornej literatúry. Záležalo mu na tom, aby dodržiaval regionálne špecifiká a drží sa toho, aby zdobenie jeho výrobkov bolo podľa vzorov, ktoré sa v danej lokalite vyskytovali.
Dnes je veľmi dôležitým človekom pre veľa súborov po celom Slovensku, dodáva im opasky a krpce, ale venuje sa aj výrobe vlnených zápästkov, aké majú na rukách Horehronci. Nie sú to len pódiové rekvizity, sú to riadne, poctivé opasky, ktoré vydržia roky, ba aj desaťročia, záleží od starostlivosti.
Nerobí len pre súbory, stretnúť ho môžete na mnohých jarmokoch, kde okrem krpcov a opaskov ponúka pastierske kapsy, pracky, rôzne remene, či ozdoby do vlasov. Tento rok bol jedným z tých, ktorých ÚĽUV honoroval titulom Majster ľudovej umeleckej výroby. Chcete vedieť, koľko vydržia jedny krpce a prečo z nich naši predkovia nemali ploché nohy? Pozrite si video.