Pri potulkách po podpolianskych lazoch si nemôžete nevšimnúť typické drevené vyrezávané kríže. Sú na mnohých krížnych cestách, medzi lazmi a dovedna ich je vyše dvesto. Najviac pokope ich je na detvianskom cintoríne, presnejšie vedľa neho, na kopci kalvárie, kde ich sústredili ľudia, ktorí sa kedysi na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia rozhodli urobiť niečo preto, aby tradícia ich výroby a osádzania nevymizla.
Výrobcov krížov je v Detve viacero, my vám predstavíme Jozefa Krnáča a Milana Malčeka, ktorí nám o tomto fenoméne prezradili nejednu prekvapivú súvislosť. Pán Krnáč sa venuje tvorbe nových krížov, často aj na objednávku z miest mimo podpolianskeho regiónu. Stačí spomenúť symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách. Najviac jeho prác však nájdete v jeho domovskom regióne.
Drevu sa venuje odmalička, jeho otec bol stolár, a tak nie je prekvapením, že aj on si k drevu vytvoril vrúcny vzťah. Pri výrobe krížov vychádza z tradičných vzorov a ornamentov, vlastné motívy pridáva s rešpektom k nim a skôr sa snaží o variácie, rozvíjanie a nadväzovanie na pôvodné motívy, ktoré má dobre zdokumentované.
Milan Malček je aktívny na viacerých kultúrnych poliach. Je výtvarník, ale aj organizátor - nadviazal na pôsobenie Detvianskej maliarskej kolónie z rokov 1901-1909 založením Detvianskej umeleckej kolónie, čo je spolok združujúci insitných a ľudových umelcov z okolia Detvy. A tiež ho zaujímajú vyrezávané kríže. Býva v bytovke a nemá v kuchyni dosť priestoru na sedem metrový kríž, tak mu jedného dňa napadlo vyrábať ich zmenšeniny. Dnes sú už celkom obľúbené a známe, a tak môže mať každý originálny detviansky vyrezavaný kríž aj doma.
Avšak nemenej dôležitá je jeho ďalšia aktivita - staré dožívajúce kríže z cintorína, či také, ktoré sa nájdu pri cestách v jarku, či inde, reštauruje a konzervuje na dvore Podpolianskeho múzea. Aj vďaka nemu zdobia detviansku kalváriu pôvodné kríže starých majstrov Fekiačovcov, Štefana Melicha - Klima, Štefana Stehlíka, otca Jozefa Krnáča - tiež Jozefa, Mikuláša Sekereša a ďalších aj neznámych výrobcov.
Pozrite si video a rozhodne choďte na detvianske lazy, je tam krásne.