SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Frkať frkacule je riadna makačka, každá je unikátna

Kráľová je miestna časť Modry, a práve tam sa zrodila cestovina s názvom frkacule.

Kráľová je miestna časť Modry, a práve tam sa stretávajú členky Občianskeho združenia Kráľovan, ktoré sa snaží o to, aby tradície tohto kraja zotrvali medzi ľuďmi aj naďalej. Dopočuli sme sa, že okrem dobrého vínka sú pre Kráľovú typické špeciálne sviatočné polievkové cestoviny, ktoré sa volajú veľmi srandovne – frkacule.


Prečo sa volajú práve takto, sme sa dozvedeli až namieste, a to vďaka názornej ukážke výroby týchto cestovín. Postup je nasledovný: cesto sa rozvaľká na 2 mm, nakrája na malé kosoštvorčeky a tie sa rozdajú ženám okolo stola. Každá z nich má pred sebou malú doštičku s drážkami, ktoré spôsobia to, že cestovina sa do nich vryje a vytvorí sa tak na nej pekný vzor.

Nie je to však také jednoduché. Každý kosoštvorček treba zatočiť špeciálnou paličkou, ktorá vyzerá ako krátka ihlica na štrikovanie. Keď je to hotové, odfrkne sa paličkou medzi hotové cestoviny. Preto frkacule. Je to veľmi prácne a náročné na čas, takže keď bolo treba pripraviť frkacule do svadobnej polievky, bolo dobré, ak žien bolo čo najviac.


No a kde sa stretne veľa žien, tam sa určite aj nejaké vínko popije a čo to zaspieva. Skrátka a dobre, členky OZ Kráľovan si každé svoje stretnutie užívajú a ani nás pustiť nechceli. Polievka s frkacuľami bola ako balzam a tieto dámy sú také skvelé, že nám sa domov ísť ani nechcelo. Ďakujeme a nehaňte frkacule a dámy z Kráľovanu – majú veselosti na rozdávanie!


Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu