SME
Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

Sklamali vás hokejisti v Bielorusku? Pozrite si mladých, sú lepší

Mladí hokejisti získali v USA tretie miesto z dvadsiatich. Zväz ich nepodporil, Hossa s Handzušom nepozdravili.

Mladí hokejisti získali v Chicagu na silne obsadenom medzinárodnom turnaji tretie miesto z dvadsiatich. Zväz ich nepodporil, Hossa s Handzušom nepozdravili.

Pätnásťroční slovenskí hokejisti (ročník narodenia 1999) sa nedávno vrátili z amerického Chicaga, kde reprezentovali na turnaji World Selects Invitational, označovanom aj ako neoficiálne majstrovstvá sveta v tejto vekovej kategórii.

Z 20 tímov skončili tretí. Súťažili výbery amerických a kanadských hokejových škôl a hokejovo silných európskych krajín, napríklad Fínska či Švédska.

Viacerí naši hráči tiež získali individuálne ocenenia. „Podarilo sa nám zostaviť neuveriteľne súdržnú partiu," hovorí tréner výberu Slovenska Miroslav Pištek.

14.jpg

Platili aj rodičia

Jeho, ale aj manažéra mužstva Mariana Špačeka preto škrie, že Slovenský zväz ľadového hokeja účasť na turnaji, na rozdiel od zväzov viacerých iných európskych krajín, nijako nepodporil. „Nemá záujem," vraví Špaček.

„Keď už sme dosiahli ten úspech, mohli by sa nad tým zamyslieť," dodáva Pištek s tým, že podobné zápasy so silnými súpermi sú pre mladých hráčov nevyhnutné.

Aby tím vôbec mohol vycestovať, museli sa hľadať sponzori a do vrecka siahali aj rodičia hráčov. Takmer všetci chlapci patria k oficiálnym reprezentantom Slovenska vo svojej kategórii.

Rodičia talentovaných detí znášajú solídnu finančnú záťaž aj mimo turnaja. „Ako vysvetlil jeden z nich, Igor Krivošík, len „výstroj, ktorý ani nevydrží celú sezónu, stojí 1000 až 2000 eur. V tomto veku môj syn spotrebuje približne 10 hokejok za sezónu. Jedna stojí v priemere od 100 do 200 eur."

K tomu treba pripočítať náklady na cestovanie, turnaje, hotely a ďalšie veci. „Za 10 rokov sme boli na dovolenke možno dvakrát, celý život treba prispôsobovať hokeju."

15.jpg

Profíci si čas nenašli

Za najväčší zážitok z USA hokejisti označili možnosť naživo sledovať tréning mužstva NHL Chicago Blackhawks, za ktoré hrajú aj slovenskí reprezentanti Michal Handzuš a Marián Hossa. Ostali však trochu zaskočení.

Kým niektorých prekvapilo, v akej malej hale veľkí profesionáli trénujú, prakticky všetkých sklamalo, že im naše hviezdy ani raz nezakývali. Pozdraviť ich, potriasť im rukou či povedať, že držia palce, neprišli ani po tréningu. O ich prítomnosti pritom vedeli.

Tréner Pištek však má pre Hossu s Handzušom pochopenie. „Sú to profesionáli, počas tréningu neprichádza do úvahy nejaké kývanie na tribúnu. Možno po tréningu mohli prísť, to by ich nezabilo. Neprišli, nezazlievam im to."

2.jpg

Vidíme sa v seniorskej reprezentácii

Mladých chlapcov kedysi na ľad priviedli rôzne okolnosti - Filipa Krivošíka (hrá za Ružinov) alergia. „Ľad mi prospieval." Aj Matúšovi Iľkovi (Slovan Bratislava) korčuľovanie pomáhalo zdravotne, navyše ho ako dieťa fascinovalo vybiehanie hráčov v dresoch na ľad.

Štrnásťročného Janka Špačeka (Slovan Bratislava) inšpirovali kamaráti, keď mal tri roky, brankár Juraj Ovečka (hrá za Skalicu) si to vyplakal u otca. Matej Kajdači (Skalica) to mal naopak - aby hral hokej, chcel otec, jeho to však najskôr nebavilo.

Každý z nich túži po tom istom - živiť sa hokejom, uplatniť sa v NHL či aspoň KHL, a reprezentovať Slovensko na majstrovstách sveta či olympiáde.

Vo výbere sa na turnaji objavili hráči z celého Slovenska - z Košíc, Spišskej Novej Vsi, Banskej Bystrice, Martina, Skalice, Bratislavy či Liptovského Mikuláša.

Podľa trénera o menách ako Patrik Hrehorčák, Miloš Roman, Martin Feherváry, Matúš Iľko, Martin Majerík, Lukáš Lunter a ďalších z tímu raz zrejme budeme počuť aj v seniorskej reprezentácii. „Sú síce v puberte, teda v citlivom veku, ale majú na to, aby to dotiahli ďaleko."

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu