SME
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Biofolklorista alebo folkbiológ? Folklór aj biológia sú jeho vášňou

Milan Križo, "Pán Spevák" z Hrochote je milovníkom folklóru aj biológie.

Pán profesor Milan Križo je medzinárodne uznávaný vysokoškolský pedagóg a odborník v oblasti fytológie. Nie, nepoplietli ste si reláciu, ani nie ste na stránkach tech.sme.sk. Toto je skutočne relácia Nehaňte ľud môj a my vám hrdo prinášame krátky portrét vzácneho človeka, ktorý sa celý život vášnivo venoval dvom oblastiam: biológii a folklóru. Láska k prírode a k svojmu rodnému kraju sú asi najhlavnejšie aspekty, ktoré formovali jeho osobnosť a sú u neho prepletené a zrastené tak, že ich nemožno od seba oddeliť.



Dnes 85 ročný profesor nás privítal vo svojom rodnom dome na Hrochoti a vyrozprával nám svoj príbeh. Presnejšie asi tak jednu pätinu, alebo aj menej, nehovoriac o tom, ako nám je ľúto, že z vyše hodinového rozprávania sme museli vybrať kratučkých osem minút, lebo formát relácie nepustí.



Milan Križo je známy podpoliansky rodák, narodil sa na Hrochoti, ale ako hovorí: "Nie som autochtónny Hrochoťan, otec pochádzal z Uderinej a mamka z Divína". Jeho rodičia prišli na Hrochoť preto, lebo otec dostal miesto na "žandárskej stanici". Myslel, že to je len na pár rokov, nakoniec to bolo šesťdesiat. A vďaka tomu Milan Križo nasával od malička piesne, zvyky, obyčaje a vrchársku náturu.



Keď potom odišiel na štúdiá do Brna, naplno si uvedomil, aké nesmierne bohatstvo v sebe nosia ľudia, ktorí žijú v jeho rodnom kraji. Mal z toho všetkého taký vnútorný pretlak a potrebu vyspievať do sveta všetky piesne, že v roku 1949 rovno založil Vysokoškolský súbor ľudových piesní a tancov Poľana. V roku 1954 začal Milan Križo spolupracovať s Brnenským rozhlasovým orchestrom ľudových nástrojov (BROLN) a z tejto spolupráce sa zrodilo veľa nahrávok podpolianskych piesní, v ktorých dominuje jeho hlas, alebo skôr hlasisko, tak signifikantný pre tieto piesne. Celé desaťročia bol jednou z typických postáv Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a o ľudovej piesni často rozprával, aj so všetkými súvislosťami, ktoré si pamätal z vlastného života. Ľudia ho oslovujú "Pán Spevák".



Keď sme pána profesora požiadali, či nám zaspieva aj na kameru, trochu sa vyhováral, vraj jeho hlas už nie je to čo býval. Rozumiete, v 85-tich rokoch. Ale nevydržal to, jednu nám zanôtil a bol to hrejivý pocit, pozerať sa na Hrochoť z kopca a vedľa seba počuť hlas, v ktorom sú vpísané príbehy ľudí, ktorí žijú svoj bežný život tam dole v dedine. Áno, dnes sme mimoriadne patetickí, ale máme dôvod. Pozrite si video a budete tiež. Pán Milan Križo nás nakazil svojou človečinou, láskou k piesni a ľuďom a my túto pozitívnu energiu s radosťou odovzdávame ďalej.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu