Nehaňte ľud môj
Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.
Dvadsaťjedenročný Lukáš Jurčo s kamarátom Jožom Kučerom udržiavajú tradíciu ľudových kožušníkov na Podpoľaní.
Kožušníci, alebo tiež kušnieri boli remeselníci, ktorých šikovné ruky ľudia najviac docenili v zime, keď sa vďaka nim netriasli zimou, ale zohrievali sa pod hustým kožuchom z ovčej kože. Na Podpoľaní bolo kušnierov veľa, lebo zimy boli tuhé a kožuch potreboval každý. Ale tak ako je to so všetkými remeslami, aj toto je už dávno na ústupe, lebo ovčiu kožu nahradili moderné materiály.
Posledný hriňovský žijúci kožušník, 93 ročný Peter Kaľamár už nie je aktívny, a tak sme veľmi radi, že sme dostali tip na mladých ľudí, ktorí vyrábajú kožuchy podľa tradičných postupov. Toto remeslo najbližších niekoľko desiatok rokov určite nevymizne.
Dvadsaťjedenročný Lukáš Jurčo z Hriňovej sa začal o remeslo zaujímať na podnet svojej mamy, ktorá spomínala na vynikajúcich hriňovských kožušníkov Martina a Antona Kamenských, u ktorých trávila v dielni kedysi veľa času. Keď Lukáš zistil, že kožušníctvo ho zaujíma viac a viac, vytvoril s kamarátom z detstva Jožkom Kučerom z Detvianskej Huty údernú kušniersku dvojicu – Jožko spracováva kože, z ktorých potom Lukáš šije hotové kožuchy. Poznajú sa dlho a Lukáš spomína, ako Jožko už asi od šiestej triedy základnej školy chodil "do učenia" k majstrovi kožušníkovi Julovi Hazuchovi na Látky, aby sa naučil remeslu svojho starého otca.
Ako sa vyrába riadny teplučký kožuch od začiatku až po vyšívanie bohatých ornamentov, a čo hovoria na prácu mladých tovarišov starí majstri? Pozrite si video a nehaňte kožušníkov, bez nich by naši predkovia zimu neprežili.