SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

V dedine Facebook nepotrebujú. Stačí, keď sa ženy stretnú na ulici

Deväťdesiatročná babička z Liptovských Sliačov tvrdí, že mladí boli v minulosti tak isto pochabí ako sú dnes.

Mária Fričová z Liptovských Sliačov sa v novembri minulého roka dožila 90 rokov. S rodinou oslavovala na etapy, lebo gratulovať chceli všetci a naraz by sa nepomestili. Okrem rodiny prišli aj rôzni známi z dediny a samozrejme členovia folklórnej skupiny Sliačanka, s ktorou teta Mária dlhé roky účinkovala a vlastne doteraz účinkuje. Keď ju vsak požiadame, aby nám zaspievala svoju obľúbenú pesničku, napochytre sa nevie rozhodnúť. "Veď tých je toľko... Všetky mám rada! Nože poraď nejakú!," osloví neter Helenu.

Ťój, tieto dve ženy keď sú spolu, tak sa nenudíte. Zaspievajú, teta Fričová zahrá na ústnej harmonike. Prezradia aj rôzne pikošky zo života obce, ale nezabudnú pripomenúť, aby sme nikomu nič nevyzradili. Na dedine Facebook nepotrebujú, stačí keď sa stretnú ženy na ulici.

Rozprávali sme sa, ako vyzerali zábavy, keď bola teta Fričová mladá a na vydaj súca. Vraj mladí sú stále takí istí ako kedysi, pochabí a plní života, rozpráva teta a ukazuje nám nádherné staré fotografie. Na dve zväčšeniny je obzvlášť hrdá, na jednej je vo svojom svadobnom kroji, na druhej varuje dieťa v plachte na poli. Až neskôr náš kameraman a fotograf Martin Kleibl zisťuje, že sa jedná o originály fotografií Karola Plicku.


Keď sa na Sliačoch točil prvý slovenský film Varúj!, bolo to práve v čase, keď sa teta Mária vydávala. Filmári boli aj na svadbe, aj nevestu chceli vytancovat, ale ženích, saxofonista z miestnej kapely, z toho veru nadšený nebol. Ako vyzerala ich svadobná noc a ako mládenci chodili k dievčatám na zálety? To sa dozviete vo videu. A nehaňte Máriu Fričovú, je to krásna bytosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu