Umenie hore bez
Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.
V poslednom tohtoročnom vydaní relácie Hore bez vám priblížime výstavy troch výrazných slovenských výtvarníkov, ktoré práve prebiehajú v bratislavskom Dome umenia.
Mária Čorejová: Rozhovory, ktoré vedú inam
Spoluautori: Alena Adamíková, Martin Bu, Sylvia Jokelová, Marian Lukačka & Mária Rišková, Nóra Ružičková & Marianna Mlynarčíková, Matěj Smetana, Miriam Šebianová
Kurátori: 13 kubikov (Mária Rišková, Marian Lukačka, Mária Čorejová)
Výstava predstavuje najnovšie diela - kresby tušom, doplnené výberom diel z projektov ostatných dvoch rokov MIND GAMES a EO INSTANTO / V TOMTO MOMENTE. Autorka sa v posledných rokoch pohybuje najmä v médiu kresby, no stále sympatizuje s multimédiami, intermediálnou a kolektívnou tvorbou, prácou s priestorom, čo patrilo medzi stratégie zo začiatku jej umeleckej kariéry. Preto Mária Čorejová poskytla svoje diela ako „materiál" ďalším umelcom a dizajnérom a prizvala k spolupráci kurátorský kolektív svojho „domovského" združenia 13 kubikov. Prizvaní autori vstúpili do jej diel, doplnili ich, posunuli a komentovali svojou tvorbou. Vznikli prepojenia viacerých oblastí umenia - kresba, maľba, objekt, sound-art, dizajn, architektúra v tvorivom dialógu s autorkinými dielami.
Radovan Čerevka: Obrazové príbehy zo vzdialených krajín
Kurátorka: Ivana Moncoľová
Výstava je retrospektívnou prehliadkou autorových diel z rokov 2007 - 2012, kriticky reflektujúcich spravodajské médiá a obrazy, ktoré dennodenne produkujú. Príbehy sú v tomto prípade konkrétne udalosti zo vzdialených - krízových oblastí, ktoré autor ďalej posúva, stavia podľa obrazových správ objektové modely a veľkorysé inštalácie doplnené o kresby a koláže. Jeho prístup je skôr analýzou než aktivizmom. Viac ako samotnú tému referencie (ako konzument správ a modelár v jednej osobe) kriticky prehodnocuje samotné médiá a kvalitu ich sprostredkovania reality vo vzťahu k dramatickým a tragickým udalostiam.
Stano Masár: O umení (100 rokov po ...)
Kurátorka: Nina Vrbanová
Tento rok dejiny výtvarného umenia zaznamenávajú 100. výročie prvého asistovaného ready-made objektu, ktorý vytvoril a ako umelecké dielo vystavil popredný predstaviteľ dadaizmu Marcel Duchamp (objekt Bicycle Wheel, 1913). Samostatná výstava postkonceptuálneho umelca Stana Masára (*1971) v Dome umenia v Bratislave túto významnú a historicky prelomovú udalosť zmeny paradigmy umenia nielen pripomína, ale aj (ne)priamo reflektuje s odstupom jedného storočia. Výstava sumarizuje a prezentuje jeho vizuálnu tvorbu obdobia uplynulých 3 rokov s dôrazom na najnovšie, prvýkrát predstavené práce najmä z oblasti objektu, inštalácie a intermédií.
Zdroj textov: tlačové správy k výstavám
Autor: Omar Mirza