SME
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Prácu s hlinou nenávidel, dnes je po ňom nazvaná keramická vlnovka

Gustáv Virág sa učil keramikárstvu od majstra Majnholda. Slovanskej keramike vdychuje nový život.

Gustáv Virág zo Slovenskej Ľupče je žiakom chýrneho majstra džbánkára Emila Majnholda z Ľubietovej. Slávna keramikárska dielňa Majnhold – Fillo fungovala od roku 1947. Začiatkom 50. rokov bola firma znárodnená a stala sa z nej pobočka modranského keramikárskeho podniku. Tomu sa prispôsobovala aj výroba. V srdci stredného Slovenska, v obci, kde sa hrnčiarstvu darilo od prvej polovice 17. storočia, sa v tých časoch vyrábala klasická modranská keramika. O ďalších osudoch firmy vám porozpráva v budúcom dieli jej 93 ročný spoluzakladateľ Július Fillo.

Pán Virág sa od Emila Majnholda veľa naučil, a keď dielňa postupne upadala, založil v Slovenskej Ľupči vlastnú dielňu, aby mohol v tradícii pokračovať. Vyrába všeličo - hrnčeky, misky, džbány, taniere, fľaše, vázy a všetko, čo sa nazýva umeleckou keramikou. Jeho záľubou a slabosťou sú keramické masky, ktoré znázorňujú zlé ľudské vlastnosti. Tie nie sú na predaj, robí ich pre radosť a zdobia steny jeho ateliéru. Nás zaujímali výrobky, ktoré majú vzor v tradičnej keramike. Z tejto oblasti sú známe najmä krčahy s hnedým a zeleným dekorom na svetlom podklade, nezdobená glazovaná keramika mestského typu hnedej farby bez vzorky, či klasický ľubietovský vzor - biele geometrické motívy na tmavohnedom podklade. Vlnovka, ktorá je vyrytá po obvode džbánov, sa našla aj na vykopávkach z najstaršieho obdobia dejín slovanskej kultúry.

Keď sa Gusto Virág posadí za hrnčiarsky kruh, nestíhame sledovať. Tento majster vytočí jednoduchý tanierik za 20 sekúnd, malý džbánik mu zaberie dve-tri minúty. Na jarmokoch mu niekedy konkurenti vyčítajú nízke ceny. Iba sa smeje, vraj za pár sekúnd roboty nemôže pýtať viac. So zdobením keramiky je to obdobné ako s vytáčaním. Záber na ruky musíme niekoľkokrát opakovať, a kým zaostríme a správne exponujeme záber na fotiaku a kamere, Gusto má slovanskú vlnovku po celom obvode už nejakú tú chvíľu hotovú.

Ak neveríte, pozrite si video a pochopíte, prečo si pán Virág zaslúži mať v Slovenskej Ľupči vlastnú ulicu. O tomto fakte oficiálne miestne úrady možno ani nevedia, priatelia Gusta Virága však usúdili, že takýto majster si túto poctu zaslúži a k päťdesiatke mu vyrobili tabuľu, ktorá zaujala čestné miesto na jeho dome.

P.S.: Gustáv Virág býva v Slovenskej Ľupči iba pár domov od ďalšieho známeho ľupčianskeho beťára – gajdoša a miestneho pozitívneho intrigána Čalamachu (diel o ňom nájdete TU). Týmto ho pozdravujemeJ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu