SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Skúsili sme Google Glass: Neviditeľná obrazovka a neprítomný pohľad

S okuliarmi od Google už po pár minútach testovania stratíte pocit, že pracujete s technológiou. Budete ale vyzerať aj trochu smiešne.

Okuliare vylepšujúce realitu Google Glass sú zatiaľ najodvážnejším pokusom americkej internetovej firmy dostať technológiu k človeku tak blízko, že na ňu celkom zabudne. Je cítiť, že Glass sú len prvým krokom k niečomu väčšiemu, no aj tak fungujú prekvapivo dobre.

Malá obrazovka sa vznáša tesne nad zorným poľom a pri bežnom fungovaní nie je problém ju ignorovať. Stačí však letmý pohľad hore a človek zrazu vtrhne na internet.

Ovládanie hlasom a posunkami po dotykovej plôške na boku okuliarov vyvolávajú pocit, že zariadenie je skôr nadstavbou tela ako s kusom technológie. Bariéra medzi fyzickou a virtuálnou realitou je neporovnateľne menšia, ako keď človek vyťahuje z vrecka telefón. Nezmizla však úplne, čo je jednoznačne konečným cieľom Google Glass.

Možno preto, že virtuálna obrazovka okuliarov je ešte stále pomerne malá a okuliare nie sú zvyknuté poslúchať na angličtinu s prízvukom. Rýchlosť, s ktorou sa Google aj vývojári za posledných desať rokov naučili rozumieť potrebám používateľov na počítačoch, smartfónoch či notebookoch naznačuje, že aplikácie a ďalšie generácie Glass priepasť medzi virtuálnym a skutočným priestorom premostia úplne.

S technológiou už pracujú aj vývojári na Slovensku. Skupina programátorov na podujatí organizovanom Google Developers Group Bratislava vytvorila pre okuliare Googlu napríklad jednoduchý nákupný zoznam. Funkčný softvér sa podarilo napísať za jeden deň.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu