Nehaňte ľud môj
Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.
Štrúdľa z cukrárne sa s domácou ťahanou nedá porovnať, tvrdí Želmíra Oravcová z Banskej Bystrice.
Želmíra a Július Oravcovci sú spolu 61 rokov. Teda ak počítame roky od ich svadby. Zoznámili sa v Banskej Bystrici. Teta hovorí, že si ju jej budúci manžel vyhliadol v kostole. Chlapci chodili hore na chór a odtiaľ okukovali dievky v prvých radoch. Ujo Julo si skôr vybavuje, ako dievčinu menom Želka prvýkrát pozval do kina a ako chodili na zábavy, kde hrala buď ľudovka, alebo vojenská kapela. Na rande a z rande ju vozieval na bicykli. Na štangli. Takto sa zrodila láska, ktorá trvá dodnes.
Teta Želka je výborná kuchárka a pekárka. A s manželom sú spätí tak, že jej vo všetkom asistuje. My sme sa tešili, že si opäť pochutnáme.
Ťahanú štrúdlu nedokáže pripraviť každá gazdiná. Mnohé áno, ale každá nie. Štrúdlu je jednoduhšie pripraviť z klasického cesta alebo z kúpeného lístkového cesta. Ťahaná štrúdla je však oveľa jemnejšia, krehkejšia a lahodnejšia. Pripraviť ju je trocha "piplačka", nie každý má na to čas a trpezlivosť. A nie každá gazdiná má muža, ktorý jej pomáha "ťahať".
Ujo Julo si na to síce pred kamerou už netrúfol, hovorí, že na to treba jemné prsty a tie on už nemá, ale v minulosti ťahal a teraz robí všetko ostatné. Tu pomúči, tu vodu doleje, cesto posype makom a ovocím, či naolejuje manželke ruky, aby sa jej pri ťahaní cesto nelepilo, ale pekne kĺzalo. Naozaj, takého osobného asistenta nemá hádam ani kuchár v hoteli Lux. Poďte sa pozrieť, ako sme ťahali. A potom sme jedli, zalizovali sme sa a zuby sme mali celé od maku.
Cesto musí byť jemné a tenučné. Treba ho dôkladne vymiesiť a "vycapkať". Nechá sa chvíľu odstáť pod teplou miskou a potom sa položí do stredu stola na pomúčený obrus, odkiaľ sa ťahá na strany. Na vyťahané cesto sa rozsype mak, hrozienka, jablká a čerešne. Štrúdľa sa robí aj tvarohová, orechová, alebo ako kto chce, podľa chuti. Cesto sa potom z obrusu zroluje do štrúdle a opatrne prenesie na plech. Pečie sa na strednom stupni (200 stupňov), skôr pomalšie a dlhšie.
Na prípravu ťahanej štrúdle potrebujete:
250 g hladkej múky špeciál
štipku soli
0,2 l letnej / vlažnej vody
lyžičku oleja
1 väčšie vajíčko (alebo 2 menšie)
maslo na potretie
ľubovoľné dobroty do plnky: mak, tvaroh, hrozienka, čerešne, jabĺčka...
DOBRÚ CHUŤ!