SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Panelákový šarkan a parohy na lampe? Aj takto vyzerá umenie vo verejnom priestore

Umelci cez leto nezavárali uhorky, ale aktívne tvorili po celom Slovensku. V novom Hore bez vám ukážeme ich diela pre verejný priestor Košíc a Banskej Štiavnice.

Projekt Medzicentrum sa od roku 2010 venuje téme „umenie pre verejný priestor" na Slovensku. Minulé ročníky boli koncipované pre kultúrne centrá vybudované v dvoch slovenských zastávkach železničnej siete: Banská St a nica contemporary v Banskej Štiavnici (2010, 2012) a Stanica Žilina-Záriečie (2011). Workshop pre prizvaných umelcov a séria prednášok a diskusií pre verejnosť tento rok vznikli v rámci projektu SPOTs vo Výmenníkoch - kultúrnych bodoch okraja, jednom z kľúčových projektov Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúry. Témou Medzicentra IV., ktoré sa konalo od 19. do 27. júla, bola kultúrna revitalizácia urbánnej osi medzi šiestimi výmenníkmi formou sociálnych intervencií. Zoznam zúčastnených umelcov: Martin Kochan, Zuzana Godálová a Julo Krištof (Nástupište 1-12), Andrea Kalinová, Dorota Kenderová, Jaroslav Kyša, Pavel Karous (Vetřelci a Volavky), Štefan Oliš, Tomáš Rafa, Erik Sikora, Ľudmila Horňáková, Eva Tkáčiková.

Neviditeľná Štiavnica je interaktívna hra so súčasným umením vo verejnom priestore historického centra Banskej Štiavnice. Projekt, ktorého organizátorkami sú Diana Majdáková a Barbora Nácarová, aktivizuje umelcov a návštevníkov mesta pri umiestňovaní a vyhľadávaní tvorivých počinov, ktoré môžu byť tak hmotné a trvalé, ako i nehmatateľné a konceptuálne (zvukové, svetelné, alebo situačné diela). Zapojenie diváka spočíva v aktívnom pátraní po umeleckých dielach prostredníctvom špeciálnej mapy, ktorá je distribuovaná na kľúčových miestach kultúrneho života Banskej Štiavnice, ako aj webovej stránke projektu. Nultý ročník projektu prebehol v júli 2012. Prvého oficiálneho ročníka a workshopu, ktorý sa konal od 6. do 12. júla 2013, sa zúčastnili Peter Barényi, Dávid Demjanovič, Ján Gašparovič, Katarína Hrušková, Jaroslav Kyša, Nina Šošková, Libor Novotný a Ruben Sandtander.

Viac o Neviditeľnej Štiavnici sa dočítate aj tu: http://kultura.sme.sk/c/6862547/neviditelna-stiavnica-s-mapou-v-ruke.html

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá