SME
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Čičmany sú nádherné. Aj vďaka Jurajovi Kudjakovi

Juraj Kudjak žije s rodinou v Čičmanoch a profesionálne sa venuje dreveniciam. Nie však takým eurokolibám, čo vidíte pri cestách, ale ozajstným, tradičným – Čičmianskym.

Ornamenty na čičmianskych dreveniciach vznikli azda náhodou. Ľudia používali hlinku a piesok s vodou na utesňovanie menších medzier v stavbách a zároveň na dezinfekciu vnútorných priestorov. Niekomu zostalo trocha zmesi, tak natrel rohy drevenice, či pridal nejaký malý ornamentík. Sused chcel mať tiež pekný dom, tak namaľoval na svoju drevenicu ešte viac ornamentov, také, čo videl na kroji svojej ženy. Ľudia siahli po tom, čo ich obklopovalo a čo mali dennodenne na očiach a tak sa vzory z výšiviek dostali na fasádu.

Takto nám to porozprával Juraj Kudjak, ktorý žije s rodinou v Čičmanoch a profesionálne sa venuje opravám a stavbe dreveníc.

Nie však takým eurokolibám, čo vidíte pri cestách. Do Čičmian chodieval od mala k starým rodičom a už ako chlapec mal možnosť pričuchnúť k tesárčine, keď opravovali ich príbytok. Všetko robili tradičnými postupmi, lebo chceli drevenicu zachovať v pôvodnom stave. Teraz to je jeho obživa a stále to robí tým istým spôsobom - používa len tie nástroje a materiály, ktoré mali ľudia k dispozícii kedysi. A ornamenty ovláda všetky - teda tie čičmianske.

Z jeho rozprávania cítiť, ako veľmi má túto prácu rád, doslova ňou žije. Neveríte? Pozrite si video a posúďte sami.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá