SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Kroje našich predkov zbiera a opravuje ako poklady

Zuzana Tajek Piešová zbiera a reštauruje aj dvestoročné kroje. Žije v Bratislave, kde sa aj narodila, ale jej srdce je neustále v Čičmanoch.

Zuzana Tajek Piešová žije v Bratislave, kde sa aj narodila, ale jej srdce je neustále v Čičmanoch. Tam žili jej starí rodičia a ona ten kraj nadovšetko miluje. Jej celoživotnou láskou sa stalo zbieranie krojov po nielen svojich predkoch - zachránila pred skazou nespočetné množstvo sukní či výšiviek od rôznych ľudí.

Kroje nielen zbiera, ale ich aj obnovuje a reštauruje. To, čo sa niekomu môže javiť ako kopa plesnivých handier vhodná akurát na vyhodenie, ona prezrie a objaví poklad. Dvestoročnú sukňu. Storočnú vyšívanú zásteru. A tie potom očistí, opraví, obnoví a vdýchne im novú dušu. Do štúdia slovenských krojov sa zahĺbila natoľko, že výšívky na krojoch pozná podľa dedín a vie, v akom období asi mohli vzniknúť.

Skúsenosti si nenecháva pre seba, ak je záujem úprimný, rada sa o ne podelí. Na oblečenie našich predkov je hrdá a vie, že tetky po dedinách schovávajú v truhliciach ešte veľa pokladov. Alebo - a to je horší prípad - sa takéto poklady občas vyhadzujú v domnienke, že ide o staré handry. Bola by rada, keby uzreli svetlo sveta, preto vie byť nápomocná, keď treba nejakú krojovú súčiastku zachrániť pred vyhodením, či skazou. Pozrite si video, aké krásne výšivky sa jej podarilo zachrániť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu