SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Chválov test

Rasťo Chvála a jeho kolegovia testujú krásne autá. Zážitok je viac ako len suché informácie.

TEST: BMW M6 potrebuje dobrého šoféra a tréning

V centre bezpečnej jazdy a na extrémne šmykľavom povrchu spoznávame auto so stovkami koní po kapotou.

Až na vodou kropenej zákrute so šmykľavým náterom prišla hodina pravdy. Tu neprichádza šmyk plynulo ako na snehu, lebo povrch naoko drží, ale keď nastane odtrhnutie, rýchlosť je privysoká.

Áno cítil som, že zadný diferenciál chce ísť presunom krútiaceho momentu na jedno koleso proti šmyku, ale všetko márne. Tu maska techniky padá a dokonale nastavený stabilizačný systém udrží hmotu na uzde iba do istého prekročenia povolenej nájazdovej rýchlosti.

Ak idete namiesto znesiteľných 35 kilometrov za hodinu 45 km/h, dve tony za asistencie pribrzďovania kolies opúšťajú trajektóriu. Zrazu to dokonalé BMW nie je také hravé, keď aj 20 palcové kolesá majú po ubratí plynu svoju zotrvačnosť.

Neberte to ako strašenie ani ako mentorovanie, iba odporúčanie, že aj s úžasným autom, treba začínať v bezpečných, ale zároveň najhorších podmienkach.

U BMW M6 funguje úmera, že čím je povrch dokonalejší a priľnavosť lepšia, tým auto exceluje a dáva až nadzemské zážitky. V opačnom smere sa stáva hmotnosť, veľkosť a výkon prekážkou vyžadujúcou talent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu