SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Odišla legenda, no jej hudba pretrvá v hre mladších

Primáš Jozef Kroka zvaný "Češľak" nás naveky opustil. Jeho jedinečné cifry však možno počuť z huslí mladších učencov.

Dnešný diel našej relácie vám prinášame za zvláštnych, smutných okolností. Uvidíte doposiaľ nezverejnené, raritné zábery z roku 2010, kedy nás zobral mladý huslista Michal Noga na návštevu k slávnemu primášovi Jozefovi Krokovi - "Češľakovi". Tento zámutovský rodák sa vtedy dožíval krásneho veku 80 rokov a my sme mu chceli zablahoželať a urobiť s ním rozhovor. Od včera už vedie nebeskú kapelu a my vám tak trochu neskoro prinášame niekoľko záberov z onej vzácnej návštevy.

Jozef Kroka, prezývaný "Češľak" hrával po zábavách a svadbách od svojich štrnástich rokov. Postupne sa vypracoval na vyhľadávaného primáša a v tomto rozlete mu nezabránilo ani zranenie z mladosti, pri ktorom prišiel o palec ľavej ruky, čo by pre huslistu mohlo byť fatálne. So špecifickým cigánskym cítením spoluvytváral štýl, ktorým sa zámutovská kapela stala známou po celom okolí. Repertoár museli mať široký: ovládali nielen všetky čardáše, verbunky a krúcené zo Zámutova a iných obcí, polky, či valčíky, ale vedeli zahrať aj "moderné" foxtroty, či to, čo aktuálne frčalo v rádiu. Hráčsky štýl Jozefa Kroku - "Češľaka" bol značne svojský a spôsob, akým cifroval, ozdoboval melódiu, zaujímal muzikológov a mnohých iných huslistov. A to aj súčasnú, najmladšiu generáciu.

Michal Noga je jeden z jej predstaviteľov. Do Češľakovej hry sa zahĺbil na niekoľko rokov, počas ktorých študoval jeho nahrávky a chodil k nemu na návštevy. Patrí medzi tých, vďaka ktorým sa tradície prenášajú ďalej a keď počujete hrať kapelu pod jeho vedením, môžete si byť istí, že približne takto to znelo aj pred niekoľkými desaťročiami.

Sme radi, že Češľak má nástupcov, ktorí zachovávajú jeho odkaz. Česť jeho pamiatke.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu