SME
Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Včelári sú ako misionári, všetku prácu odovzdávajú druhým

Vzorom Ondreja Belicu z obce Hostie je Andrej Kmeť. Neustále prehlbuje svoju lásku k prírode.

V dnešnom dieli našej relácie vám predstavíme včelára Ondreja Belicu z obce Hostie pri Zlatých Moravciach. Hovoriť o ňom iba ako o včelárovi by však bolo veľmi povrchné. Pán Belica totiž robí veľa vecí a u Belicov na dvore to vyzerá, akoby tam sídlil cech remesiel spolu so združením záhradkárov a domácich kutilov, botanickou záhradou a múzeom dejín agrárnej kultúry. Okrem bežnej zeleniny a ovocných stromov pestujú Belicovci bylinky a sušia ich, takisto ako hríby a ovocie. Slúži im na to špeciálna sušiaca pec, ktorú postavil pán Ondrej. Postavil aj pec na chlieb a udiareň, vykopal parádnu vínnu pivnicu, v ktorej má vlastné víno a medovinu. Nás ale zaujímali úle v hornej časti záhrady, tiež vlastnoručne zhotovené, teda presnejšie, zaujímali nás ich obyvateľky a obyvatelia.

Jaskynné nástenné maľby zobrazujúce chov včiel vznikli už niekedy v praveku. Z toho môžeme vidieť, ako dávno si človek uvedomoval osoh, ktorý mu z chovu včiel plynul. Ondrej Belica vie o včelárstve rozprávať so záujmom a zanietením, ako o všetkom, čo robí. Za svojho patróna si zvolil Adreja Kmeťa, významného slovenského dejateľa - výtečníka, ktorého spektrum činností sa tiež nedá tak jednoducho spočítať a snaží sa nasledovať jeho príklad a myšlienky.

Zdôrazňoval nám, že včelárenie nie je len o produkcii medu, jeho najväčší benefit spočíva v opeľovaní. Bez včiel by bola úrodnosť rastlín omnoho menšia. Navliekli sme sa do kozmických skafandrov a išli sme pozrieť, ako sa včielkam v úli darí plniť centrálny plán. Pán Belica nám ukázal aj matečníky - miesto v úli, kde sa rodia matky, alebo pelochyty, kde včely prechádzajú sieťkou, ktorá odlúpi peľ z ich nôh, predviedol nám, ako sa odviečkovávajú plásty s dozretým medom, aj ako sa med vytáča z plastu von. A potom už prišla ochutnávka včelích produktov. Okrem medu sme okoštovali medovinu, liečivé peľové zrniečka, med z lúhovaných byliniek, či sušené ovocie naložené v mede. Vo fľaštičke sme si odniesli propolis - vedľajší produkt, ktorým včely dezinfikujú a chránia prostredie úľa a ktorý ľuďom slúži ako všeliek na celý rad zdravotných problémov.

Včelárstvo je ušľachtilá činnosť, ktorá prináša osoh všetkým ľuďom. Nehaňte Ondreja Belicu a ostatných včelárov, starajú sa aj o vaše zdravie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá