SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Ako prežiť s Grausom

V tomto škaredom svete je ľahké byt zmätený. Pavel Graus prichádza každý týždeň s návodmi na krajší život.

Načítavam video...

Graus na Sme končí. Takto sa rozlúčil

Za celé tie roky neprišla na Grausa ani jedna sťažnosť alebo výhražný list. Ani prezident, ani cirkev, ani premiér. Nikto.

Prvý diel relácie vznikol 18.11. 2010. Od toho času dokopy vzniklo 103 dielov + jeden s Trnkom. Relácia nezaznamenala okrem úzkej komunity hipsterov, ajťákov a pár pokútnych jedincov, ktorí trávia nezdravo veľa času za počítačom, takmer žiadny výraznejší úspech. Graus poskytol za takmer tri roky existencie relácie iba jedno interview, aj to bolo cez Skype. Zlomovým obdobím bol marec 2013. Graus sa dožíva významného životného jubilea a začína trpieť pocitom menejcennosti. Konzumuje väčšie množstvo sladkostí z automatu (hlavne Margot) umiestneného v redakcii SME na treťom poschodí. Neskôr automat s cukrovinkami z neznámych dôvodov odstránili a Graus už na tretie poschodie nikdy nevyjde. Ani výťahom značky Šindler. Uzatvára sa do seba stále hlbšie a hlbšie.

Za celé tie roky neprišla na Grausa ani jedna sťažnosť alebo výhražný list. Ani prezident, ani cirkev, ani premiér. Nikto. Jediné, čo prišlo, bol ďakovný list od Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku. Ten obsahoval okrem slov podpory a uznania dokonca kuchársku knihu a malý ortopedický darček. V Grausovi sa stupňuje pocit márnej, ba až zbytočnej práce.

Na konci apríla ohlasuje Grausov dvorný scénarista Miroslav Šifra koniec spolupráce. Vyhovára sa na iné projekty, ale Graus cíti, že v skutočnosti je za tým Hudák. V ten istý mesiac už žiadne ďalšie diely nenatočí ani druhý, rovnako zásadný člen tímu - Lukáš Kodoň. Najskôr sa vyhovára na pracovnú zaneprázdnenosť, potom na rodinu a nakoniec sa už vôbec nevyhovára. Aj tu Graus tuší, že v skutočnosti Kodoň celé tie roky trpko, pokorne a proti svojej vôli iba plnil sľub, ktorý Grausovi v opojnom rozmare dal: „Neboj, ja to budem točiť a strihať". Ale Graus sa ešte nevzdáva. Aj keď bez majstra pera Šifru a majstra dokonalého obrazu Kodoňa, v mnohom mu pomáha skúsenosťami i kilogramami bohatší Samo Trnka. Ten pri Grausovi stál od počiatku. Najskôr ako legendárny prekladateľ angloamerických videí, ku sklonku života relácie pomáha kde môže – ako autor, dramaturg, režisér, strihač, makač. Lenže ani to nepomáha, Graus sa trápi, čo sa prejavuje tým, že odmieta chodiť s Trnkom na dva pravidelné obedy denne.

A potom prišiel osudný jún 2013. Udalosti naberajú spád. Graus dospel do štádia, kedy sa musí rozhodnúť. Buď so cťou túto reláciu ukončí a pripraví niečo nové, alebo sa stane v najbližších rokoch megahviezdou, supercelebritou a privátnym zabávačom Lelkesovcov.

Vybral si to prvé. Tak mu držme palce. Každý koniec je začiatkom niečoho nového. Uvidíme…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu