SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Umenie spoločnosť nezmení, no môže vyvolať kritickú diskusiu

Ako vyzerajú slepé škvrny v našej spoločnosti a čím sa dajú zaplniť? Diela o týchto témach nájdete na výstave v Prahe, ktorú vám predstavíme v relácii Hore bez.

Výstava Slepá skvrna sa zaoberá fenoménom „nemiest" (non-places, non-sights) v zmysle urbanistickom a zároveň mentálnom a sociálnom. Výstava je v istom zmysle pokračovaním výstavy Stíny minulých utopií, ktorá prebehla v Galérii NTK pred dvoma rokmi. Tento krát sú v centre záujmu namiesto utópií bývalých utópie latentne prítomné. Dnešná spoločnosť neskorého kapitalizmu sa prostredníctvom médií snaží občanom vsugerovať, že neexistuje alternatíva k súčasnému systému. Utopistické vízie sú odkázané do sféry snov a naivných predstáv. Výstava Slepá skvrna sa snaží poukázať na to, že utópie sú integrálnou a veľmi potrebnou súčasťou ľudskej spoločnosti. Sú totiž motorom k povzbudeniu pre ďalší vývoj, pre narušovanie mocenského statusu quo, pre vieru v zmysel ľudskej existencie.

Vystavujúci autori: Martin Bražina, Tomáš Džadoň, Jakub Geltner, Nikola Ivanov, Marek Kvetan, Andreas Loucaides, Lexa Peroutka, Jan Pfeiffer, Tereza Severová, Jan Šerých, Ján Triaška, Olja Triaška-Stefanovič, Jaro Varga.

Zdroj textu: tlačová správa k výstave

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu