SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Stojedenročná babička: Dlhovekosť je dar od Boha

Na Orave sme opäť hľadali recept na dlhovekosť. Stojedenročná Zuzana Klocoková sa na nás schuti zasmiala. Nehaňte ju!

V obci Osádka na Orave žije 101-ročná Zuzana Klocoková. Býva v drevenici, do ktorej sa kedysi vydala. Zažila päť spoločenských zriadení, prežila dve vojny a všetkých svojich rovesníkov ba aj tých oveľa mladších.

Vo svojom veku je zmierená a vyrovnaná so všetkým a to sa prejavuje tak, že sa stále smeje. Úprimne a schuti.

Jej rodičov živilo najmä gazdovstvo a úroda bola nie vždy dobrá, ale nesťažovali sa a vychovali päť detí. Zuzana bola najstaršia - najmladší brat sa narodil, keď mala 14 rokov – a keď im mamička umrela, prischla jej úloha hlavnej opatrovateľky.

Všetko si dopestovali sami, rozprávala nám, ako chodili na pole, ako otec bačoval, ako pestovali ľan a potom z neho tkali koberce, ktoré sú všade po dome. Zaspomínala na roky mladosti, keď na priadkach a zábavách povystrájali všelijaké pestvá, i na roky vojny, keď v dome prichýlili partizánov a potom aj Rusov.

Ani v takom veku neobsedí, rada sa stará o záhradku za domom, kde riadky vyzerajú, ako keby ich zameral zememerač, také sú úhľadné. Veľmi ju poteší, keď ju niekto príde navštíviť, ak máte cestu cez Dolný Kubín, zbehnite do Osádky a pýtajte sa na pani Klocokovú.

Nehaňte túto zázračnú babičku, radosti a energie má na rozdávanie a robí to nesmierne rada.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá