SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Chcete keltské zbrane? Choďte do Perneku

Eduard a Mário Geclerovci z Perneku, otec a syn, sú umeleckí kováči. Potešilo nás, že sme znova natrafili na rodinu, v ktorej sa remeslo a skúsenosti dedia. Nehaňte ich.

Eduard a Mário Geclerovci z Perneku, otec a syn, sú umeleckí kováči. Potešilo nás, že sme znova natrafili na rodinu, v ktorej sa remeslo a skúsenosti dedia.


Kedysi to bolo bežné, ba dokonca nevyhnutné, dnes sa často stretávame s tým, že o tradičné remeslá už mladí nemajú záujem, a tak pomaly vymierajú. To, chvalabohu, v prípade Geclerovcov neplatí a určite je to aj tým, že svoje remeslo majú radi a radi o ňom rozprávajú. Živia sa poctivým kováčstvom a vyrábajú ploty, brány, zábradlia, lustre, stoly či krbové náradie. Ale ich skutočnou špecialitou sú chladné zbrane.


Zvláštne je, že čo sa tejto oblasti týka, prvotná pohnútka prišla od syna Mária, keď sa začal pred časom venovať historickému šermu. Vtedy dovliekol domov kopu literatúry o historických zbraniach a prebudil záujem i v otcovi Eduardovi. Vyrábajú aj „dávnoveké" šperky, ako ich sami nazývajú, ale počas rozhovoru priznajú, že chlapské veci sú im predsa trocha bližšie.

Geclerovci majú každý vlastný štýl, či rukopis. Syn Mário uprednostňuje detailnejšie, "dokonalejšie" prevedenie, otec Eduard si zase rokmi obľúbil, ak majú jeho výrobky akúsi patinu, úmyselne necháva zbrane akoby nahrubo spracované, až máte pocit, že ovláda módne trendy a chce robiť výrobky v štýle retro/vintage. Lenže pán Eduard na trendy kašle a záleží mu skôr na tom, aby nôž, či valaška bol kvalitný.

Ak chcete vedieť, ako sa vyrábajú kopije, meče, šable, kordy, lovecké nože, dýky sekery, tesáky, bradatice, valašky, halapartne, partizány – pozrite si video. A nehaňte Geclerovcov – sú to skutoční kováči – majstri.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá