SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Žiadne ľudské telo nie je krásne a dokonalé

Výstava Hranice tela prezentuje diela dotýkajúce sa hraničných situácií, v ktorých je telo pociťované ako obmedzenie.

V minulej časti našej relácie sme spomínali, že vám tentokrát ukážeme umelecké diela v Petržalke, no keďže počasie neprialo natáčaniu v exteriéroch, zašli sme do tepla galérie a Petržalku uvidíte až o týždeň.

Výstava Hranice tela prebieha v bratislavskej Galérii Cypriána Majerníka do 4. mája. Kurátorka Alexandra Tamásová sem vybrala výsek problematiky tela a telesnosti v súčasnom slovenskom umení, v rámci ktorého sú prezentované diela dotýkajúce sa hraničných situácií, v ktorých je telo pociťované ako obmedzenie, či už ide o bolesť, choroby, starnutie, smrť, alebo každodenné situácie, v ktorých pociťujeme limity svojej telesnej schránky.

Výstava je rozdelená do štyroch tematických sekcií. Sekcia Umenie ako terapia obsahuje diela tematizujúce zdravotné problémy, pri ktorých sa k utrpeniu spôsobenému samotnou chorobou často pripája aj stigmatizácia okolím a nepríjemné či ponižujúce diagnostické a liečebné procesy.

Umenie ako rituál je založené na prácach, ktoré nepríjemné telesné pocity nielen reprezentujú, ale priamo navodzujú - ide o rituálne bodyartové performancie založené na telesnej výdrži, často bolesti až zranení.

Tretia sekcia Umenie ako existenciálna úvaha sa dotýka univerzálnych tém, ktoré každého čakajú a nikoho neminú - starnutia a smrti. Vystavené diela s motívom smrti však netematizujú len telesnú smrť indivídua, ale aj smrť ako metaforu, či problematiku medializácie smrti.

Štvrtú skupinu diel, nazvanú Hranice (v) každodennosti, tvoria ukážky veľmi rôznorodých prístupov k telesnosti. Umelci tu skúmajú jej rôzne, takmer neviditeľné a nevnímané, ale o to dôležitejšie aspekty, ktoré formujú naše každodenné prežívanie.

Vystavujúci umelci: Artprospekt P.O.P., Juraj Bartusz, Robert Bielik, Pavlína Fichta Čierna, Ľubomír Ďurček, Richard Fajnor, Filip Jurković, Peter Kalmus, Marek Kvetán, Otis Laubert, Juraj Meliš, Peter Meluzin, Viktor Oravec, Peter Rónai, Dorota Sadovská, Ľuba Sajkalová, Rudolf Sikora, Ľubo Stacho, Nina Šošková.

Zdroj: tlačová správa k výstave

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu