SME

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Načítavam video...

V Žiline majú unikátnu zbierku intermediálneho umenia

V novej časti relácie Hore bez sa dozviete, čo to je intermediálne a multimediálne umenie.

V novej časti relácie Hore bez sa dozviete , čo to je intermediálne a multimediálne umenie.

Projekt „Prvé múzeum intermédií" je dlhodobou expozíciou diel vybraných predovšetkým zo zbierky intermedií a mediálneho umenia Považskej galérie umenia v Žiline. Zároveň je prvou expozíciou dlhodobého charakteru na Slovensku, ktorá prezentuje diela domáceho výtvarného umenia po roku 1989.

Zbierka intermédií a mediálneho umenia PGU pozostáva z diel vo forme objektu, inštalácie, videoinštalácie, videa a realizácií, kde v rámci ich integrity dochádza k presahom do iných médií. Výsledkom takto nasmerovanej 20 ročnej akvizičnej činnosti galérie (prvá inštalácia sa stala súčasťou zbierkového fondu v roku 1992) je kolekcia 50 diel. Na existenciu toho segmentu zbierkového fondu výrazne vplývalo odborné zameranie riaditeľky galérie Kataríny Rusnákovej (galériu viedla v rokoch 1992-1997) a jej hlavného kurátora Radislava Matuštíka (pôsobil tam v rokoch 1992-1996). V dobovom kontexte bola PGU jedinou galériou pôsobiacou v regióne, ktorá počas pomerne krátkeho obdobia piatich rokov (1992-1997) dokázala vybudovať zbierku v tak ojedinelom rozsahu. V súčasnosti je už doplnená realizáciami viacerých mladších autorov, ktorí formovali podobu slovenského umenia uplynulých rokov.

Aktuálny - 1. výber ôsmych autorov a autoriek a ich diel referuje o prítomnosti/zotrvaní vizuálneho jazyka postmoderného umenia v 90. rokoch, o stratégiách neokonceptuálneho umenia v objekte či modifikovanom readymade. Súčasne prináša pohľad na vybrané línie postfeminizmu, resp. výtvarného umenia zviazaného s problematikou rodových otázok. Zastrešujúcim leitmotívom prezentácie je dôraz na prvok telesnosti (ako jednej z tém umenia 90. rokov), ktorú expozícia prezentuje v jej expresívnom modeli (L. Teren, B. Ondreička, K. Pichler, S. Bubánová) a jemnejšom, introvertnejšom modeli (J. Želibská, D. Lehocká, P. F. Čierna, J. Šramka).

Paralelnou aktivitou Prvého múzea intermédií je prezentácia diel Laca Terena, ktorou sa otvára cyklus výstav vybraných autorov z aktuálnej verzie expozície.

Kurátorka expozície: Mira Sikorová-Putišová

Vystavujúci umelci: Simona Bubánová, Pavlína Fichta Čierna, Denisa Lehocká, Karol Pichler, Boris Ondreička, Laco Teren, Jozef Šramka, Jana Želibská

Zdroj textu: tlačová správa k výstave

Autor: Omar Mirza

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu