SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Krajšie Slovensko

Inšpiratívni mladí ludia, ktorí robia z tejto krajiny krajšie miesto pre život.
Nie naraz, po kúsku, zanietením pre veci, ktoré by nemuseli robiť, ale chcú.

Krajšie Slovensko: S prírodou to musí ísť inak

Václav a Jakub Petrášovci si pôvodne chceli zjednodušiť práce na záhrade. Objavili permakultúru. Skalica bude jedného dňa možno i vďaka nim krajšie miesto.

Václav a Jakub Petrášovci si pôvodne chceli zjednodušiť práce na záhrade. Tak objavili permakultúru, ktorá im zmenila život. Skalica bude jedného dňa možno i vďaka nim krajšie miesto.

Obaja sú zakladatelia a aktívni členovia neziskovej organizácie Dobromyseľ. Začiatkom zimy 2011 začali budovať Permakultúrne vzdelávacie centrum Samorast, ktoré má priniesť enviromentálnu osvetu, alternatívne vzdelávanie a domáce potraviny do mesta Skalica a okolia. Centrum Samorast je otvorené komukoľvek, kto ide okolo a chce pomôcť, zdieľať, zlepšovať.

Permakultúra skúma a objavuje možnosti praktického využitia prírodných zákonitostí v záhradkárčení, ale aj živote. Jej cieľom je mimo iné aj zvýšenie efektivity pestovania pri menšej námahe v snahe zjednodušiť jednotlivé úkony.

Laicky pochopené a povedané: postupne sa zbavujeme vecí a postupov, ktoré nie sú prirodzené a v skutočnosti nás zdržujú. Robíme len to, čo je nevyhnutné a čo nám prináša úžitok, v poradí, ktoré je najefektívnejšie na dosiahnutie cieľa. Vďaka tomu sme viac kreatívni a máme radosť z rýchlo a dobre vykonanej práce.

Seriál Krajšie Slovensko predstavuje inšpiratívnych mladých ľudí, ktorí robia z tejto krajiny krajšie miesto pre život. Nie naraz, ale po kúsku, svojím zanietením pre veci, ktoré by nemuseli robiť, ale chcú.

V spolupráci s tv.sme ju pripravuje Rada mládeže Slovenska.

Námet a spracovanie: Katarína Mrázková a Marek Franko
Hudba: Vašek a Jakub Petrášovci

Vo videu boli použité archívne zábery neziskovej organizácie Dobromyseľ (pre viac info kukajte ich web).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu