SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Krajšie Slovensko

Inšpiratívni mladí ludia, ktorí robia z tejto krajiny krajšie miesto pre život.
Nie naraz, po kúsku, zanietením pre veci, ktoré by nemuseli robiť, ale chcú.

Krajšie Slovensko: S prírodou to musí ísť inak

Václav a Jakub Petrášovci si pôvodne chceli zjednodušiť práce na záhrade. Objavili permakultúru. Skalica bude jedného dňa možno i vďaka nim krajšie miesto.

Václav a Jakub Petrášovci si pôvodne chceli zjednodušiť práce na záhrade. Tak objavili permakultúru, ktorá im zmenila život. Skalica bude jedného dňa možno i vďaka nim krajšie miesto.

Obaja sú zakladatelia a aktívni členovia neziskovej organizácie Dobromyseľ. Začiatkom zimy 2011 začali budovať Permakultúrne vzdelávacie centrum Samorast, ktoré má priniesť enviromentálnu osvetu, alternatívne vzdelávanie a domáce potraviny do mesta Skalica a okolia. Centrum Samorast je otvorené komukoľvek, kto ide okolo a chce pomôcť, zdieľať, zlepšovať.

Permakultúra skúma a objavuje možnosti praktického využitia prírodných zákonitostí v záhradkárčení, ale aj živote. Jej cieľom je mimo iné aj zvýšenie efektivity pestovania pri menšej námahe v snahe zjednodušiť jednotlivé úkony.

Laicky pochopené a povedané: postupne sa zbavujeme vecí a postupov, ktoré nie sú prirodzené a v skutočnosti nás zdržujú. Robíme len to, čo je nevyhnutné a čo nám prináša úžitok, v poradí, ktoré je najefektívnejšie na dosiahnutie cieľa. Vďaka tomu sme viac kreatívni a máme radosť z rýchlo a dobre vykonanej práce.

Seriál Krajšie Slovensko predstavuje inšpiratívnych mladých ľudí, ktorí robia z tejto krajiny krajšie miesto pre život. Nie naraz, ale po kúsku, svojím zanietením pre veci, ktoré by nemuseli robiť, ale chcú.

V spolupráci s tv.sme ju pripravuje Rada mládeže Slovenska.

Námet a spracovanie: Katarína Mrázková a Marek Franko
Hudba: Vašek a Jakub Petrášovci

Vo videu boli použité archívne zábery neziskovej organizácie Dobromyseľ (pre viac info kukajte ich web).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu