SME

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Načítavam video...

Tvorili v ňom výtvarníci, za šesť rokov schátral

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom voľakedy využívali umelci, dnes ho devastujú bezdomovci. Ako práve vyzerá vám ukážeme v relácii Hore bez.

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom, na ktorého mieste podľa niektorých názorov stál stredoveký hrádok, vlastnilo niekoľko rodov: Turzovci, Rottalovci, Čákiovci, Motešickí či Zedtwitzovci.

Väčšinu dnešnej podoby získal renesančnou prestavbou koncom 16. storočia. V 18. storočí bol barokovo upravený, na mieste zbúranej východnej bašty dali Čákiovci postaviť kaplnku. Ďalšie pomerne veľké úpravy kaštieľa sa uskutočnili v 2. polovici 19. storočia, nadstavili ho o druhé poschodie.

Počas prvej svetovej vojny bol využívaný ako vojenská nemocnica, za druhej svetovej vojny v ňom boli ubytovaní sovietski vojaci. V roku 1945 bol kaštieľ Zedtwitovcom úradne skonfiškovaný.

Od roku 1962 do roku 2006 bol kaštieľ v správe Slovenského fondu výtvarných umení, od roku 1993 premenovaného na Fond výtvarných umení. Po generálnej rekonštrukcii v rokoch 1964-70 bol kaštieľ okrem rekreačných pobytov výtvarníkov a architektov využívaný aj na rôzne sympóziá, semináre či iné kultúrne akcie. V 90. rokoch 20. storočia rokoch sa tu konali známe sochárske sympóziá aj za účastí zahraničných výtvarníkov, ktorých diela boli umiestnené v priľahlom anglickom parku.

V roku 2006 bol kaštieľ predaný s vedomím vtedajšieho ministra kultúry Rudolfa Chmela vo verejnej súťaži za 48,8 mil. korún firme ART hotel, ktorá ho od roku 2004 mala v prenájme. Tá ho krátko nato predala za 67 mil. korún dvom slovinským štátnym príslušníkom, Tahirovi Ametajovi a Andrejovi Plešivčnikovi z Ľubľany, ktorí si na to zobrali úver vo výške 2 mil. eur cez svoju narýchlo založenú spoločnosť Sinergal od slovinskej firmy SFM, ktorej financie poskytol slovinský Zvon Ena Holding, patriaci katolíckej cirkvi. Posledná menovaná spoločnosť zaťažila kaštieľ záložným právom, keďže jeho dvaja majitelia nesplácali úver. V súčasnosti je proti nim na Slovensku vedené exekučné konanie.

Od roku 2010 vlastní pozemok pod kaštieľom, dvor a kaštieľsky park slovenská spoločnosť Estate Bratislava. Anglický park, ktorý je taktiež národnou kultúrnou pamiatkou, je v dezolátnom stave, no napriek tomu sa táto situácia momentálne nijako výrazne nerieši.

Prečítajte si viac tu:

Za poskytnutie fotografií ďakujeme Petrovi Hulmanovi, Andrei Junekovej, Jánovi Hoffstädterovi a internetu.

Autor: Omar Mirza

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu