SME
Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Ako kmeňové bunky slúžia regeneratívnej medicíne

Aj na Slovensku kmeňové bunky slúžia regeneratívnej medicíne.Pri príležitosti Dňa pupočníkovej krvi sa konala diskusia odborníkov z rôznych oblastí medicíny,pracujúci s kmeňovými bunkami.

Niektorí ľudia s diagnózou, ako napríklad rázštep podnebia alebo poškodenie očnej rohovky, sa už aj na Slovensku liečia kmeňovými bunkami. Rôzne typy týchto buniek využívajú špičkoví lekári a výskumníci, ktorí svoje výsledky prezentovali v rámci jedinečného Okrúhleho stola pri príležitosti Dňa pupočníkovej krvi.

Za jedným stolom diskutovali odborníci z rôznych oblastí medicíny so skúsenosťami s kmeňovými bunkami - Prof. RNDr. Ján Vojtaššák, PhD., Doc. MUDr. Ján Koller, CSc., Mgr. Jana Dragúňová, CSc., MUDr. Jaroslava Payerová a RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. Predmetom ich práce je napríklad využitie mezenchymálnych kmeňových buniek pri nehojacich sa ranách a tkanivových náhradách po chirurgických zákrokoch či pestovanie kmeňových buniek očnej rohovky pre pacientov s ťažkým poškodením zraku po úrazoch. Na stretnutí odzneli aj informácie o pripravovanej klinickej štúdii, ktorej cieľom bude využitie potenciálu vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou. Túto štúdiu pripravuje rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu