SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Sú naivní a preto obľúbení. Maliari z Kovačice

Nehaňte ich, obrazy od nich má Francois Mitterand, Pele, Ursula Andersonová, Allain Delon, Mick Jagger, aj Maťo Kleibl.

Naša vojvodinská expedícia pokračovala návštevou Kovačice. Rovinatá obec, kde sa pod pokrievkou pokojnej, ospalej atmosféry ukrýva prekvapivo rozvinutý kultúrny život. Riaditeľka Galérie insitného umenia v Kovačici, Mária Raspirová nám porozprávala o tomto fenoméne v umení veci, ktoré sme ani netušili.

img_2528.jpg

Prvý výtvarný krúžok vznikol v tejto obci v roku 1951, viac ako desať rokov po tom, ako sa Martin Paluška a Ján Sokol jeden druhému vyznali z obdivu k maliarskemu umeniu . V začiatkoch sa maliari venovali kopírovaniu pohľadníc, obrazov slávnych maliarov a celkovo sa na plátnach obrazov zjavovali výjavy, ktoré by ste v srbskej župe Banát márne hľadali: benátske gondoly, romantické zámky, africké zvieratá. Organizovali výstavy a chýr o ich úspechu sa šíril za hranice župy.

img_2533.jpg

Míľnikom bola návšteva akademického maliara Stojana Trumica, ktorý odhovoril skupinu talentovaných maliarov od kopírovania a odporučil im, aby maľovali to, čo vidia a cítia. Už začiatkom roku 1953 sa objavili na verejnosti prvé originálne práce Martina Jonáša „Žatva“ a „Zdobenie nevesty“ od Jána Sokola. Exotické motívy vystriedali motívy dedinských zvykov a prác, krojov a obyčajného roľníckeho života.

img_2539.jpg

Od tých čias boli diela kovačických umelcov vystavované po celom svete a tento smer sa stal integrálnou súčasťou moderného umenia. V týchto na prvý pohľad jednoduchých maľbách nájdete veľa symboliky života a smrti, vzťahu muža a ženy, kresťanskej symboliky, či hypertrofické zobrazenie končatín ako alegóriu pracovitosti a usilovnosti (Martin Jonáš).

img_2541.jpg

My sme mali tú česť navštíviť dvoch z nich – Jána Glózika a Pavla Cicku. A dokonca sme ich mohli pozorovať pri práci a vypytovať sa ich úplne na všetko! Ale keď Ján Glózik strčil Mišovi do ruky štetec a povedal: „Plátno je tvoje,“ to už bolo na neho trocha veľa a pustil do gatí. Ale keďže aj pán Glózik, aj pán Cicka boli neskutočne milí a otvorení, nakoniec Mišo odhodil zábrany a pošmydlal trocha štetcom po plátne.

img_2549.jpg

Nehaňte kovačických maliarov, obrazy od nich má Francois Mitterand, Juan Carlos, Pele, Ursula Andersonová, Allain Delon, Mick Jagger, aj Maťo Kleibl.

img_2558.jpg

img_2570.jpg

img_2588.jpg

img_5369a.jpg

img_5370a.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu