SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Nefunkčná fontána sa premenila na pieskovisko

Najväčšia slovenská fontána na Námestí slobody v Bratislave sa na pár dní zmenila na najväčšie pieskovisko. Ako to vyzeralo uvidíte v Hore bez.

Občianske združenie Verejný podstavec zorganizovalo v dňoch 18. až 20. septembra udalosť s názvom „Námestie slobody“, ktorej autorom bol významný poľský umelec Paweł Althamer (1967). Ten sa podujal odkliať ideologicky zaťažený priestor Námestia slobody v Bratislave čistou detskou energiou a vytvoril pieskovisko z nefunkčnej fontány Družba. Do udalosti boli zapojené deti predškolského a školského veku, ktorým popri ich hre v piesku a kreslení kriedou na zem boli predčítané pasáže z knihy Janusza Korczaka „Kráľ Maťko Prvý“, ktorá rozpráva príbeh o tom, ako sa deti stanú vládcami a dospelí ich „sluhami“. Projekt bol prvým dielom širšie koncipovanej Dočasnej autonómnej zóny umenia - projektu BOD 0, ktorý Verejný podstavec predstavil pred rokom na výstave v galérii Krokus.

Viac o udalosti sa dočítate tu: http://bratislava.sme.sk/c/6531225/do-fontany-naskakali-deti-hraju-sa-v-piesku.html

Ostatné projekty si môžete pozrieť tu: http://tv.sme.sk/v/21951/preco-bratislavcania-zanedbavaju-verejne-priestory.html

Relácia Hore bez vstúpila do svojej piatej sezóny, čím sa stala najdlhšie vysielanou pravidelnou reláciou na tv.sme, a keďže nám už dochádzajú nápady, radi by sme sa spýtali Vás, našich drahých divákov, čo by ste radi v našej relácii videli a aké témy by Vás zaujímali. Odpíšte nám buď dole v diskusii, alebo na Facebooku, a najlepšie nápady zrealizujeme. Vďaka!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu