SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Babičky to s meškami vedia najlepšie

Slávne aradáčske Meškárky nás pozvali na vyprážané koláče a porozprávali nám, ako vzniklo, to, že všetky tak pekne hrajú na harmonike.

Viete, čo sú to meške? Takýmto tajomným výrazom sa vo vojvodinskom Aradáči nazýva diatonická harmonika – hudobný nástroj z rodiny jazýčkových aerofónov podobný akordeónu.

img_2384vv.jpg

Meške sú od slova mechy. Je to jedno z tých krásnych slovíčok, ktoré používajú tamojší Slováci, a ktoré my ani nepoznáme.

img_2385vv.jpg

V Aradáči je tradícia hrania na meške hádam od dôb, kedy sa tento nástroj rozšíril po celej Európe, čo môže byť aj vyše sto rokov. Mládež po večeroch posedávala na priedomí, alebo námestí a dievčatá vyhrávali. Dobre čítate, dievčatá. Niežeby to mali chlapci zakázané, ale v tejto dedine to akosi prischlo dievčatám.

img_2387vv.jpg

Pravda, takú hrdú vec, ako meške nemala hociktorá, niektoré ich dedili, iné museli dlho doma prosiť, aby im ich kúpili. Tetušky, ktoré vystupujú v našom videu sú posledné autentické meškárky. Keď kvôli rodinám museli s hraním prestať, táto pouličná zábavka vymizla. Až na dôchodku sa znova dali dokopy, pravidelne sa stretávajú a vystupujú po šírom okolí aj v zahraničí pod menom – Meškárky.

img_2389vv.jpg

Sú známe ako unikátny vojvodinský jav a aj točenie s nimi bola jedna veľká zábava, lebo sú to vyslovené profesionálky, ktoré majú s vystupovaním nielen v televízii veľa skúseností. Vedia, ako sa postaviť a natočiť na kameru, vedia zaujímavo rozprávať a to sme ešte neprišli k tomu, ako sme sa zase najedli...

img_2396vv.jpg

Akoby toho totiž nebolo málo, tetky nám predviedli, ako sa robia herouky – cesto opražené na masti. Tento dezert robia aj v iných dedinách, ale výsledný tvar je v každej dedine, či meste iný.

img_2400vv.jpg

Zase nám bolo dobre, ani sme si nevšimli, kedy sa zotmelo. Keď pocestnému dávajú srdce na dlani, nedá sa odísť.

img_2402vv.jpg

img_2405vv.jpg

img_2407vv.jpg

img_2408vv.jpg

img_2410vv.jpg

img_2412vv.jpg

img_2413vv.jpg

img_2416vv.jpg

img_2420vv.jpg

img_2423vv.jpg

img_2425vv.jpg

img_2427vv.jpg

img_2434vv.jpg

img_2443vv.jpg

img_2446v.jpg

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu