Nehaňte ľud môj
Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.
Podarilo sa nám nájsť jedných z posledných tradičných mlynárov na Slovensku. Pozrite si, ako sa robí múka u Vrtielovcov v Čereňanoch.
Už dávno sme chceli natočiť jeden diel našej relácie o mlynárstve. Ukázalo sa, že to nebude také jednoduché. Klasických mlynárov dávno nahradili väčšie firmy a tak, ako to býva, staré ustúpilo novému.
Rôznych mlynárskych pamiatok je po Slovensku habadej. My sme však chceli mlynára, ktorý reálne vykonáva svoje remeslo. O Jozefovi Vrtielovi a jeho rodine sme sa dozvedeli (kde inde) v krčme.
Čereňany sú známe aj vďaka kaštieľu, ktorý s miestnym mlynom priamo súvisí, pretože keď bol kaštieľ, tak boli aj páni a tí potrebovali chlieb. Mlyn sa teda datuje do 14. storočia a jeho obvodové múry sú staršie ako samotný kaštieľ.
Roky komunizmu prežil mlyn len vďaka tomu, že rodina bývala priamo v mlyne. Veľa iných mlynov schátralo hlavne kvôli tomu, že boli na konci dediny a ľudia a čas spôsobili ich postupný zánik. Aj v časoch znárodňovania mali mlynári akési zvýhodnené postavenie, lebo keby nebolo múky, nebolo by ani chleba. A tak čereňanský mlyn mlel naplno aj v časoch červených.
Mlynské koleso z dreva tu bolo až do roku 1958, kedy bolo nahradené vodnou Bánkiho turbínou. Takto mlyn funguje dodnes, akurát keď je málo vody, pomôže elektromotor.
Mlynica má tri podlažia, dve transmisie - to je tyč s kolesami rôznych priemerov, ktoré poháňajú jednotlivé stroje. Je ich veľa a presný postup mletia má toľko odbočiek a zákutí, že sme museli ostať pri úplnom základe. Viac sa dozviete z videa.
Vrtielovci sú mlynári už po niekoľko generácií a pán Jozef si pamätá, že už ako päťročný chodil pomáhať do mlynice svojim starým rodičom. On sám je vyučený mlynár. Áno, mlynárstvo sa kedysi vyučovalo, rovnako ako bačovstvo. Teória mu pomohla pochopiť to, čo už dávno vedel z praxe.
Postup mletia nám vysvetlil syn Juraj, ktorý je pravdepodobne jeden z posledných vyučených mlynárov na Slovensku. Keď sa súdružky na základnej škole pýtali, čím chcú deti byť a on povedal, že mlynárom, tak sa mu spolužiaci smiali. Jurajovi to však prišlo ako úplne prirodzené a ani na sekundu nezaváhal, že by mal byť niečím iným ako mlynárom. Jeho syn je tiež Juraj a my dúfame, že rodinná tradícia bude pokračovať ďalej.
Mlyn je čarovné miesto, ktoré dýcha akýmsi tajomstvom, alchýmiou a tradíciou zároveň a pre nás to bol veľký zážitok. Dúfame, že niečo z toho sa podarilo preniesť aj do videa.