SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Mal by Izrael patriť do Európskej únie?

Ako to dopadne, keď sa stretnú umelci z Izraela, Palestíny a Východnej Európy na jednej výstave? Uvidíte v Hore bez.

Zábery z Izraela a zo Západného brehu či pásma Gazy poznáme všetci aj napriek tomu, že mnohí z nás nikdy Blízky východ nenavštívili. Na základe tejto sprostredkovanej reality prichádzame často k záverom, pre ktoré je príznačné zjednodušovanie, alebo nepochopenie. Pokiaľ my vnímame obrazy Blízkeho východu prostredníctvom médií, pre palestínskych či izraelských umelcov ide o zažitú skúsenosť. Ich diela môžu v našom prostredí ostať celkom nepochopené pre svoju hĺbku a komplexnosť, a naopak, ak prenesieme diela európskych umelcov do kontextu, o ktorom vypovedajú, môže dôjsť k úplnému skresleniu významov.


Výstava Middle East Europe poukazuje na tento jav v súvislostiach politického umeleckého diela, pokiaľ ho premiestnime do iného kultúrneho kontextu. Na výstave sú diela prezentujúce „veľkú politiku“, ako aj osobné ľudské drámy, terorizmus i mierový aktivizmus, všeobecne zrozumiteľné heslá aj kontextuálne výpovede. Kým niektorí umelci reagujú na tému ironicky a navrhujú rôzne pseudo-riešenia konfliktu, iní sa zaoberajú pálčivými problémami rasizmu, antisemitizmu a strachu z Islamu v dnešnej Európe.


V neposlednom rade výstava reflektuje historickú aj súčasnú previazanosť Európy a Blízkeho východu. Palestínsko-izraelský konflikt je obzvlášť silne naviazaný na osud Strednej Európy, ktorá nesie svoj podiel zodpovednosti za to, čo sa dnes na Blízkom východe odohráva.


Výstavu, ktorej slovenskú verziu kurátorovali Tamara Moyzes a Juraj Čarný, si môžete v galérii SPACE pozrieť do 27. júla. Umelci vystavujúci v Bratislave sú: Emad Bornat (PS), Christoph Draeger (CH), Fawzy Emrany (PS), Ihab Jadallah (PS), Shahar Marcus (IL), Khaled Jarrar (PS), Anisa Ashkar (PS), Miklós Mécs & Judit Fischer (HU), Tamara Moyzes (SK/CZ) & Shlomi Yaffe (IL) a Damir Nikšić (BiH).

(Text je použitý z tlačovej správy zverejnenej na webovej stránke galérie)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá