SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Múzeum láka aj na socialistický interiér bytov

V Bojkoviciach možno vidieť dobovú obývačku, kuchyňu, spálňu aj kúpelňu. S valčekmi na stenách aj funkčným vybavením.

Nie každé múzeum sa zameriava výhradne na veľmi vzdialenú minulosť. Dôkazom je múzeum Bojkovska v meste Bojkovice na Slovácku (neďaleko hraníc so Slovenskom, cca 40 kilometrov od Trenčína).

Historik a zároveň šéf múzea Tomáš Hamrlík v ňom v spolupráci s ochotnými ľuďmi, ktorí mu darovali predmety spred pár desaťročí, vytvoril expozíciu, ukazujúcu bytový interiér od 30. rokov minulého storočia až do socializmu. Návštevník uvidí dobovú obývačku, kuchyňu, spálňu, kúpeľňu, ale aj školskú triedu.

Nakrúcali sme ešte v čase, keď sa všetko len pripravovalo, vo videu však nájdete množstvo predmetov, na ktoré možno nostalgicky spomínať. Pochopiteľne, byt je vymaľovaný poctivým valčekom, historické sú aj vypínače a sekretár v obývačke je vybavený pohármi presne tak, ako si to pamätáme z detstva u rodičov či starých rodičov. Nechýba stará chladnička, dobové rádio s gramofónom, sporák, práčka, rúra, kuchynský elektrický šľahač ani vysávač Standard z 50. rokov. Pamätáte sa na značku Romo? A takmer všetko je dodnes funkčné.

5.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

1.jpg

fotografie sú použité s dovolením Múzea Bojkovska

Komu by to nestačilo, môže pokračovať v ostatných expozíciách. Tie už sú zamerané na vzdialenejšiu históriu - na pravek, remeslá a živnosti, súdnictvo, ľudové domy a hospodárstvo, umenie a duchovný život. Múzeum je otvorené v utorky, štvrtky, soboty a nedele, vstupné je 35 českých korún.

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

foto: Karol Sudor
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu