SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Ste chorí? Skúste bylinkové čaje

Liečivú moc byliniek poznali ľudia už v časoch, keď žili v jaskyniach. Používali ich Egypťania, Arabi, Indovia, Rimania, Gréci aj naši gorali. A teraz vám všetko ukáže Vlado Libič. Nehaňte ho.

Vlado Libič z Brezna sám seba nazýva bylinkový - ako sa hovorí na strednom Slovensku - dochtor. Rastlinkám sa venuje odmalička, keď chodieval za strýkom na salaš. Ľudia sa tam kedysi živili prácou v baniach, drevorubačstvom, boli však aj výborní valasi.

Liečivú moc byliniek poznali ľudia už v časoch, keď žili v jaskyniach. A to, čo o nich vedeli Egypťania, Arabi, Indovia, Rimania, Gréci a ďalší, ovládali aj naši gorali.

Vlado presne vie, kedy, ktoré a kde rastú, i na čo sú dobré. Zbiera ich až 40 druhov, a nielen pre seba. Vyrába z nich rôzne zmesi aj tinktúry. Rád zdôrazňuje, že na bylinky chodí na bicykli. Celý proces od trhania až po váženie a balenie sa deje bez použitia motorových vozidiel či akejkoľvek modernej techniky. Zbiera ich výhradne na čistých stráňach, nejde teda o žiadnu produkciu veľkofariem, kde peľ a drobné čiastočky rastlín odsáva stroj.

Pomery jednotlivých bylín v čajových zmesiach má rokmi odskúšané a odobrené aj lekármi. Nečudujeme sa preto, že našincov sprevádzali aj v Himalájach či iných kútoch sveta.

Aj moderátor Mišo sa zázračne uzdravil, keď sa napil z jeho prieduškového čaju. Chcete vedieť, v akom nádhernom kraji to Vlado zbiera svoje bylinky? Na čo sú ktoré z nich dobré? Ako ich sušiť? Pozrite si video a nehaňte ho.

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu