SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Úplatky na Slovenskom pozemkovom fonde v Žiline

Vyšetrovateľ úradu boja proti korupcii obvinil z brania úplatku Jozefa D., zamestnanca Slovenského pozemkového fondu (SPF). Za triviálnu žiadosť si mal vypýtať 1000 eur.

Vyšetrovateľ úradu boja proti korupcii obvinil z brania úplatku Jozefa D., zamestnanca Slovenského pozemkového fondu (SPF). Úplatok mal žiadať a prevziať za vybavenie bežnej žiadosti podanej na regionálnom odbore SPF v Žiline. Išlo o 1000 eur.

ŽILINA. Ďalší prípad korupcie štátneho úradníka sa objavil len pred pár dňami v Žiline. O úplatok vo výške 1000 eur mal požiadať vysoko postavený zamestnanec regionálneho odboru Slovenského pozemkového fondu 57-ročný Jozef D. za vybavenie bežnej žiadosti o odkúpenie malého pozemku 26 metrov štvorcových v obci Stráňavy a zriadenie vecného bremena na ďalších pozemkoch v správe SPF. Žiadateľ chcel cez tieto pozemky natiahnuť inžinierske siete k rodinnému domu.

Pozemkový fond je žumpa?

Vo februári minulého roku podal záujemca o kúpu pozemku žiadosť na regionálny odbor SPF. Čakal a čakal, no žiadne vyjadrenie z úradu neprišlo. Rozhodol sa o pomoc požiadať člena krajskej organizácie Most-Híd Jána Marosza, nakoľko vedel, že pozemkový fond patrí do pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva a to viedol v tej dobe minister Zsolt Simon.

„Sľúbil som, že zistím, čo sa deje," povedal nám Ján Marosz. „Išiel som na úrad v Žiline za riaditeľom odboru. To, čo sa dialo potom, ma šokovalo. Po akejsi rétorickej príprave a rečiach o tom, akou žumpou je pozemkový fond, siahol riaditeľ po papier. Niečo na ňom písal a potom to obrátil ku mne. Stálo tam: je potrebné motivovať - sumu nechám na vás. Odišiel som vo veľkej dileme, čo robiť." Marosz sa rozhodol oznámiť vec polícii.

Polícia našla peniaze

Od tohto momentu monitoroval prípad úrad boja proti korupcii a všetko ostatné sa dialo v jeho réžii. PODROBNOSTI SA DOČÍTATE V NOVOM VYDANÍ MY ŽILINSKÉ NOVINY v pondelok 7. mája.

Prezradíme ešte, že došlo k stretnutiu Jozefa D. s agentom, kde opäť vytiahol osvedčenú taktiku o veci konkrétne nahlas nehovoriť, ale písať na papier. Bankovky, ktoré prevzal, boli označené a zaevidované a po zadržaní u neho polícia 1000 eur našla.

Jozef D. bol obvinený a v súčasnosti je stíhaný na slobode. V prípade dokázania viny mu hrozí trest 3 až 8 rokov väzenia.

Osobnosť žilinskej high society

Jozef D. je spoločníkom a konateľom radu firiem, podniká v hotelierstve a je aj jedným zo zakladajúcich členov žilinského Lions Clubu. Jeho podnikateľské aktivity pokračujú celú dobu aj potom, ako ho SDKU-DS za vlády Ivety Radičovej navrhla do funkcie riaditeľa regionálnej pobočky SPF.

Bol naozaj odkázaný na 1000-eurový úplatok? A bol tento úplatok jediný?

Kto má podobnú skúsenosť s vybavovaním žiadostí na regionálnom odbore Slovenského pozemkového fondu v Žiline, môže sa obrátiť na Úrad boja proti korupcii, ktorý záležitosť vyšetruje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu