SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Vychovávať občiansku spoločnosť sa dá aj umením

Relácia Hore bez bola na výlete v Košiciach, kde navštívila Východoslovenskú galériu.

Medzinárodná konferencia s názvom „Košická moderna“, ktorá sa vo Východoslovenskej galérii v Košiciach konala v dňoch 22. a 23. marca, sa zaoberala umením Košíc v 20. rokoch 20. storočia a bola venovaná 80. výročiu narodenia nášho významného teoretika umenia Tomáša Štraussa.

V priestoroch na Alžbetinej ulici v tom čase prebiehala výstava „Košické roky (Eugen Krón a jeho škola)“, ktorá bola pripravená pri príležitosti 120. výročia narodenia tohto významného grafika a pedagóga. Kurátormi výstavy boli Helena Němcová a Miro Procházka.

V budove na Hlavnej ulici nás zaujala výstava „Papier kole“, ktorú kurátorsky pripravil Miro Procházka a ktorá detailne mapovala českú a slovenskú koláž 20. a 21. storočia.

Výstavný projekt významnej autorky Ilony Németh (1963), ktorá patrí do maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku, má názvov „Priestor identity“ a prináša aktuálny pohľad na prepojenie a presakovanie veľkých dejinných zmien a mikro rodinných príbehov, kde poukazuje na neustále zasahovanie politiky a moci do kultúrneho diania. Kurátorom výstavy, ktorú môžete vidieť do 15. apríla v historickej sále bývalého župného domu s eklektickou výmaľbou, v salóniku z mečiarovských čias intendantúry 90. rokov a priľahlých priestoroch, je Vladimír Beskid.

Vo vstupnom vestibule galérie (nazvanom Y – Bod pre mladých) vás privíta, respektíve vyprevadí výstava Rada Repického (1984) s čudesným názvom „Bugaboo Lift“, ktorá vyfučí 14. apríla a ktorej kurátorom je Michal Štofa.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu