SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Elektrické zvony na tie skutočné nemajú

Ako by sa niektorí orientovali v čase, nebyť zvonárov, ktorí poctivo chodia na kostolné veže? Kedy a ako správne zvoniť? Prezradia 84-ročný Juraj Mydlík a 76-ročný Ján Sivačko. Nehaňte ich.

S kampanológom (odborníkom na zvony) Jurajom Gembickým sme sa zoznámili na akcii s tajomným a pôvabne dlhým názvom Slávnostné vyhlasovanie prvkov zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Bol navrhovateľom prvku „Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku". Ako zvonového fajnšmekra ho totiž trápi, že poctiví zvonári sú z kostolov postupne vytláčaní elektrifikovaním, a tomuto poslaniu (lebo o zamestnaní sa dá hovoriť len ťažko), hrozí zánik.

Za niekoľkými majstrami tohto remesla nás aj zaviedol. V obci Poráč na Spiši plní funkciu zvonára 84 ročný Juraj Mydlík. Zvonárstvo tam bolo záležitosťou rodín a často sa dedilo. O niečo mladší, 76-ročný Ján Sivačko síce o sebe hovorí ako o prívesku, ale pravdou je, že keď pôjde ujček Juraj do dôchodku, dokáže ho zastúpiť.

Zobrali nás aj priamo k zvonom v miestnom gréckokatolíckom kostolíku. Zvukové membrány na kamere a mikrofónoch idú vyskočiť z kože, ale počúvať a vidieť tri zvončiská zblízka stojí za to. Ak neviete, kedy a prečo sa vlastne zvoní, a ktorý zvon kedy použiť, pozrite si video. Dozviete sa veci, o ktorých ste nechyrovali.

A nehaňte našich troch hostí, svojmu koníčku rozumejú dokonale.

1.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu