SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Majka z Gurunu sa stretla s Pa a Pi na jednej planéte

Kozmický svet Planéty 220 a magický svet pod UV lampami navštívime v novom Hore bez.

V Satelite, výstavnom a informačnom bode Slovenského centra dizajnu v Bratislave, môžete do 8. apríla navštíviť výstavu s názvom „Vitaj na Planéte 220“, ktorej autorkou je Miša Chmelíčková. Nájdete tu niekoľko intergalaktických miestností, ktorými na vernisáži sprevádzal Maroš Schimdt. Ten vytvoril aj vesmírne 3D objekty ako gramofón, hodiny či špeciálny šetrič obrazovky. Jednu celú miestnosť (tzv. „relaxačnú“) zase navrhol Matúš Lelovský. Hudobnú kulisu výstavy má na svedomí BWO.

Miša Chmelíčková (1985, Bratislava) je absolventkou Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školyvýtvarných umení v Bratislave, kde v roku 2010 skončila v ateliéri Typolab pod vedením Pala Bálika. Venuje sa grafickému dizajnu, ilustrácii, komiksu a VJingu.

Viac o jej výstave a tvorbe sa dočítate tu: http://kultura.sme.sk/c/6306041/graficky-dizajn-to-su-hodiny-neviditelnej-prace.html

Do magického sveta pod UV svetlom môžete vstúpiť v Galérii SODA na Zámockej ulici v Bratislave, kde do 30. marca predstavuje svoju novú tvorbu Vlasta Žáková na výstave „The Second Door“, ktorej kurátorkou je Nina Vrbanová. Nájdete tu niekoľko nových diel, ktoré autorka v priestorovej, až scénografickej inštalácii mieša s prácami staršieho dáta a staršej tematiky. Žáková sa tu odkláňa od fyzického či zážitkového sveta a prekračuje pomyselný prah dverí smerom k symbolickému, mentálnemu, azda až duchovnému svetu.

Vlasta Žáková (1981, Rožňava) je absolventkou Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby, prof. Rudolf Sikora a akad. mal. Zbyněk Prokop). Tvorbu prezentovala na mnohých výstavách doma i v zahraničí (napr. Heilbronn, Brno, Praha, Zlín). V roku 2008 bola finalistkou Ceny 333, ktorú udeľuje Národná galéria v Prahe, v roku 2009 dostala čestné uznanie na bienále mladého umenia Skúter II v Galérii Jána Koniarka v Trnave.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu