SME
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Holúbky: jedlo, kde mäso páchne len mäsom a cesnakom

Stokiloví chlapi boli raritou, lebo sa nebolo z čoho prejedať. Ukážeme vám staré sviatočné jedlo - kapustné holúbky. Nehaňte ho, ukázali nám ho frajeri.

Jedlo zvané holúbky je rozšírené po celom východnom Slovensku. Spôsob jeho prípravy sa z regiónu na región trochu mení. Tam pridajú to, inde nedajú tamto, v princípe však ide stále o to isté - kapustné listy plnené mäsovou zmesou.

Pripraviť ich vie každá dobrá kuchárka, a my sme zisťovali, ako to dokážu v rodine Višňovských v Zámutove. Prijali nás, hoc nás nepoznali, a s nadšením nám porozprávali všetko, čo súvisí nielen s prípravou tohto jedla, ale aj so životom v dedine, známej vďaka folklóru. Dozviete sa, ako sa žilo v minulosti, ako sa ľudia stravovali, ako sa zabávali. Smutné aj veselšie veci.

Odchádzali sme s porciou excelentných holúbkov a fľaštičkou domácej slivovičky. Nehaňte Annu a Štefana, sú to zlatí a poctiví ľudia.

Ingrediencie:

- jedna hlavka kapusti

- pul kila kaši (riži)

- kilo pomletoho mesa chocjakoho (švinske, baranie, kravske)

- dva vajca

- dva veľke cibuľe

- jedna hlavka cesku

- paradičkovi pretlak

- suľ, poper, sladka paprika

- dva ľaški šmaľcu

Postup:

Kapustu rozobrac, klubiki virezac, že bi še ľepše skrucali. Rižu, meso pomišac, spražic šmaľec s cibuľu a pridac sladku papriku.

Jak prechladňe, viľac do mesa, posoľic, popopric podľa chuci. Pridac cesnok (ňesanovac), vajička a šicko dovedna fajňe rozmišac. Vžac lašku a pulňic ľisce.

Na spodok do harčka dakus slaňini abo dajakoho mesa, že bi pachlo, pridame za harsc kislej kapusty. Holubki ukladac za šorom do verchu, zaľac s pretlakom i s vodu.

Varíme choľem jednu hodzinu, kim ľisce ňezmekňe a meso ňeuvre. Jime najľepši s bilim kolačkom a zapijeme z jednim poharikom šlivovici.

No a to šicko.

Poznámka pre divákov a čitateľov z východu:

Ak ste v prepise surovín ale postupu našli chyby, nehaňte nás. Písali sme, ako sme počuli:)

1.jpg

6.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu