SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Predchodcovia telefónov? Trombity

Odkiaľ pochádza zvukový signál, ktorý oznamuje, že horí? Trombitáši ho poznali dávno pred vznikom sanitiek a majákov. Nehaňte chlapov z Púchovskej doliny.

Odkiaľ pochádza známy zvukový signál, ktorý oznamuje, že niekde horí? Trombitáši ho poznali dávno predtým, než vznikli sanitky a majáky.

Nehaňte chlapov z Púchovskej doliny, ktorí sa ešte aj dnes venujú výrobe nástrojov, na ktoré sa postupne zabúda. Poctivá práca s drevom ústi do výtvorov, na ktorých sa síce nedajú zahrať úplne všetky tóny, ale keď sa chce, dá sa z nich vylúdiť aj nejaký ten Beatles.

Trombity sú niekoľkometrové signálne nástroje, ktoré boli kedysi rozšírené po celom Slovensku. Keď si chceli osady medzi sebou vymeniť nejakú informáciu napríklad o tom, že hrozí nejaké nebezpečenstvo, alebo že sa potrebujú stretnúť, na kopec vyšiel takzvaný trombitáš a spustil dohovorený signál. Takýmto spôsobom sa obyvatelia informovali aj o nájazdoch Turkov.

Ak by si niekto myslel, že zahrať na trombite je jednoduché, mýli sa. Presvedčil sa o tom aj Mišo. Zvuk, ktorý vylúdil... no, škoda hovoriť, pozrite si video.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu