SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Kultúra rozpočet nevyciciava, môže štátu zarábať

Aká je situácia s financovaním kultúry na Slovensku? Uvidíte v novom Hore bez v novom roku.

V galérii PF01 v Bratislave si do 31. januára môžete pozrieť výstavu Visible Data – Financovanie kultúry, ktorá je súčasťou viacročného medzinárodného projektu. Výstava je kritikou slabej viditeľnosti dát o financovaní kultúry z verejných zdrojov vo vybraných krajinách (Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Srbsko a Holandsko) a je reflexiou absencie diskurzu o kultúrnej politike na Slovensku. Výstava prezentuje diela mladých domácich aj zahraničných autorov, prevažne grafických dizajnérov vo forme vizualizácií, ktoré svojim obsahom odhaľujú verejné financovanie kultúry na Slovensku a v zúčastnených krajinách.

Jedna časť výstavy predstavuje autorské vizualizácie vybraných štátnych, regionálnych a lokálnych rozpočtov pre kultúru. Ďalšiu časť výstavy tvoria výsledky medzinárodného workshopu, ktorý sa konal od 14. – 17.11. 2011 v priestoroch KC Dunaj pod vedením lektorov Daniel Gross a Joris Maltha z holandského štúdia Catalogtree, špecializovaného na informačný dizajn.

Okrem výstavy budú vizualizácie sprístupnené verejnosti aj vo forme guerilla akcií a budú mať za úlohu vyniesť aktuálnu problematiku financovania kultúry priamo do verejného priestoru Bratislavy (napr. Nový most). K výstave vyšiel katalóg novinového formátu, kde sú zverejnené všetky vizualizácie, diela a výstupy projektu.


Výstava a projekt sa koná v organizácii slovenského združenia OPEN DESIGN STUDIO a partnerov NAPON – Inštitút pre flexibilné kultúry a technológie (Nový Sad, Srbsko), Mediamatic (Amsterdam, Holandsko), Asociácia grafických dizajnérov Poľska – STGU (Katovice, Poľsko) a Momeline (Budapešť, Maďarsko).


Participujúci autori: M. Armuš (RS), A. Bárdy (HU), M. Brkić (RS), E. Čániová (SK), M. Chmiel (CZ), M. Ćosović (RS), M. Dajč (RS), Ex Lovers (CZ), A. van Gijlswijk (NL), Á. Gryllus (HU), G. Hangyás (HU), M. Hendriks (NL), H. Hudáková (SK), A. Jablonowska (PL), M. Kacperek (PL), J. Kočár (SK), L. Kijonka (CZ), D. Korzekwa (PL), K. Lukić Balážiková (SK), R. Mackovič (SK), D.Malek (PL), J. Mašita (CZ), A. Masiukiewicz (PL), B. Matis (SK), V. Melicherová (SK), B. Meluš (SK), M. Mistrík (SK), T. Niemiec (PL), P. Nikolić (RS), I. Palečková (SK), H. Papadopulos (GR/RS), B. Pospischil (PL), I. Radmanovac (RS), M. Rusin (PL), A. Salomon (PL), Ľ. Segečová (SK), L. Šimková (SK), J. Toman a B. Toman Tylová (CZ).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu