SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Chcete piť? Vyrobte si s nami sud

Potrebujete na to dubové dúšky, amerikáň, modlu, kotol na varenie dreva, preš a pár ďalších drobností. Neveríte? Ukáže vám to onedlho 70-ročný debnár Ladislav Slobodník. Nehaňte ho.

Takmer sedemdesiatročný Ladislav Slobodník je debnár z Podkoníc. Remeslu sa vyučil v škole a začal ho aj vykonávať, nástup moderných materiálov v 70. rokoch minulého storočia však spôsobil, že upadalo do zabudnutia.

Musel si nájsť inú prácu, pred dvadsiatimi rokmi sa však rozhodol, že opäť začne s tým, čo miluje najviac. Nevyrába debny, ale sudy na víno, pálenku a koňak, gelety na bryndzu, putiry na kyslé mlieko, varechy na žinčicu. Salašnícky riad je jeho srdcovka.

Je síce rozčarovaný z toho, že vďaka predpisom EÚ sa už dnes žinčica na salašoch nesmie uskladňovať v drevených nádobách, iba sa však pousmeje a naznačí, že bačovia sú fičúri a byrokracia únie s nimi nevybabre.

Debnárstvo v sebe skrýva aj prekvapenia - napríklad ohnúť „dúšky" suda predstavuje niekoľkohodinový proces, v ktorom sa drevo poctivo varí, aby si s ním poradil debnársky preš. Všetko musí sedieť na stotiny milimetra, inak by sud tiekol. Človeku sa až nechce veriť, že všetko drží bez lepidla, iba s pomocou nerezových obručí.

Náhoda chcela, že sme prišli na návštevu v čase, keď ujko zhotovoval dar k 85. narodeninám profesora Štefana Nosáľa. Všetko najlepšie.

Chcete počuť nádhernú slovenčinu a spoznať slovíčka, ktoré sa už dnes nepoužívajú? Viete, čo je geleta, dúška, amerikáň, denko, modla, čo znamená zaklagať?

Pozrite si video, lebo ako ujko Laco hovorí, o desať až dvadsať rokov už na Slovensku debnára asi nestretnete.

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu