SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Najhodnotnejšia architektúra vznikla za komunizmu

Sú stavby z čias bývalého režimu hnusné, alebo výnimočné? Uvidíte v Hore bez.

Local Icon je projekt občianskeho združenia Punkt, ktorý chce poukázať na jedinečnú slovenskú architektúru a stavebné dedičstvo, ktoré je často negatívne vnímané verejnosťou a niekedy aj samotnými architektmi a to len preto, že pochádza z obdobia komunizmu. V strede záujmu sú lokálne ikony, ktorými nie sú len ikonické stavby ako Slovenský rozhlas, Kamzík, Most SNP alebo Pamätník SNP v Banskej Bystrici, ale napríklad aj nedocenené stavby Vladimíra Dedečka (napr. premostenie SNG) či stavby, ktoré by mali byť začlenené medzi industriálne pamiatky.


Projekt chce osloviť širokú verejnosť a preto si nevyberá odborné médium a tradičnú formu. Local Icon mení architektúru na príťažlivé logo, originálnu značku a volí si formu jednoduchej potlače na tričko, odznaku, alebo pohľadnice-vystrihovačky. Cieľom projektu je dostať slovenskú architektúru medzi ľudí a podporiť tak jej pozitívne vnímanie verejnosťou.


Projekt Local Icon tvoria títo ľudia: Barbara Zavarská + Aleš Šedivec + Marcel Benčík = koncept / Marcel Benčík + Ľubica Segečová = vizuál / Mira Gáberová + Ivan Svoboda = video / Peter Szalay = texty o stavbách / Marcel Benčík + Juraj Blaško + Eva Brezinová + Palo Čejka + Jana Gavalda Bellanová + Ondrej Gavalda + Matúš Lelovský + Peter Liška + Branislav Matis + Boris Meluš + Ľubica Segečová + Juraj Sukop + Róbert Szegény + Jano Šicko = dizajn.

V relácii boli použité zábery z krátkych filmov o slovenských modernistických stavbách. Autori: Ivan Svoboda a Mira Gáberová, produkcia: Local Icon. Ďakujeme!

Pozrite si aj fotografie Skanzenov komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu