SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Predchodca cédečiek a pamäťových kariet? Flašinet

Flašinety alebo verklíky využívali a využívajú ten istý princíp, na ktorom dnes stojí celý digitálny svet. Nehaňte tých, čo o nich vedia všetko.

Verklikári či flašinetisti boli zvláštne postavičky, ktoré rozveseľovali ľudí na jarmokoch, oslavách, v divadlách, alebo len tak, na ulici. Všetci ten zvuk poznáme, evokuje nostalgiu a časy, ktoré sa už nikdy nevrátia.

Mysleli sme si, že je to uzavretá kapitola a nemáme túto tému ako spracovať. Keď sme však na Myjavských slávnostiach stretli živého flašinetistu, až sme si podskočili od radosti. Na Slovensku ich veľa nie je, ktovie, či nie je jediný.

Herec Ivan Gontko si tento vzácny stroj zadovážil práve preto, aby mohol ľudom rozdávať radosť. A darí sa mu. Veľa ľudí sa pristaví, usmieva sa a obdivuje, ako to celé funguje.

Hudobné automaty, ako sa nazýva táto široko rozvetvená nástrojová skupina, sú predchodcami dnešných cédečiek alebo pamäťových kariet. Navyše využívali a využívajú jeden a ten istý princíp, na ktorom dnes stojí celý digitálny svet.

Preháňame? Ani nie, tvrdia to aj iní odborníci - reštaurátor a výrobca flašinetov z Olomouca či odborník z Brna. Pozrite si video a nehaňte ich.

1.jpg

2.jpg

4.jpg

3.jpg

5.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu