SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Ako vidia November 89 umelci v Košiciach

V Košiciach sa tento týždeň konal festival Refresh+89, v rámci ktorého prebehla vo verejných priestoroch výstava Re-Public Space.

Od 15. do 19. novembra sa v Košiciach uskutočnil festival Refresh+89, v rámci ktorého mali obyvatelia aj návštevníci mesta možnosť zhliadnuť výstavu Re-Public Space, prípadne sa priamo zúčastniť na niektorej z troch komentovaných prehliadok.
Výstava umenia vo verejnom priestore Re-Public Space reagovala na revolúciu zo 17. novembra 1989 a jej nenaplnené ideály. Umelci a umelkyne kládli otázky, o koľko sa naša spoločnosť vyvinula k lepšiemu a či nastúpený smer zmien nevyvolal skôr sklamanie. Stav súčasnej spoločnosti sa momentálne podobá skôr apatii. Diela nainštalované v priestoroch, ktoré sú prepojené s nežnou revolúciou, sa snažili nastoliť otázku, či súčasné umenie dokáže prehovoriť k verejnosti a prebudiť ju zo spánku. Kurátorskú koncepciu Lenky Kukurovej a Tomáša Makaru tvorili mená ako
Guma Guar (Cz), Andrea Kalinová (Sk), Peter Kalmus (Sk), Jana Kapelová (Sk), Kassaboys (Sk), Svätopluk Mikyta (Sk), Michal Moravčík (Sk), Michal Šiml (Cz). Cieľom festivalu bolo podnietenie nevyhnutnosti mentálnej a kultúrnej transformácie spoločnosti primárne pre mladých ľudí, ktorí sú generáciou “+89”, čiže nemajú priamu skúsenosť s udalosťami Novembra 1989.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu